Rodzina storczykowatych obejmuje ponad 20 tysięcy różnorodnych roślin, zachwycających misternymi kwiatami w niemal wszystkich kolorach tęczy. Storczyki mają opinię trudnych w uprawie, ale jeśli postaramy się stworzyć im warunki zbliżone do tych, jakie mają w naturze, wówczas również w domu będą wyglądały zachwycająco.

Gdy staniemy się posiadaczami tych wytwornych roślin, pamiętajmy o kilku zasadach ich pielęgnacji. Jedną z nich jest nawożenie, gwarantujące długie i obfite kwitnienie. Zasilanie rozpoczynamy po przekwitnięciu storczyków, gdyż właśnie wtedy zaczynają rosnąć i potrzebują dokarmiania preparatem o dużej zawartości azotu.

Najlepiej stosować odżywki przeznaczone tylko dla tych roślin, ponieważ mają odpowiednio dobrany skład i nie zawierają wapnia, który alkalizuje podłoże, co uniemożliwia storczykom pobieranie składników pokarmowych.

W praktyce przyjęły się dwa sposoby nawożenia storczyków. Pierwszy z nich polega na podawaniu nawozu przy każdym podlewaniu – rozcieńcza się wtedy 1/3 lub 1/4 podstawowej dawki w wodzie, drugi natomiast to stosowanie nawozu (w podstawowej lub nieco mniejszej dawce) naprzemiennie z podlewaniem czystą wodą.

Dla wiecznie zabieganych i zapracowanych, którzy nie mają czasu troszczyć się o ukochane kwiaty, z pomocą przychodzi nawóz w formie pałeczek, który uwalnia cenne składniki nawet do ośmiu tygodni.