Żurawki zawsze w modzie

Żurawka Heuchera to bylina wyróżniająca się przepięknymi barwami liści i pod tym względem nie ma sobie równych. Możemy wybrać spośród mnóstwa odmian rośliny o liściach cytrynowozielonych, bordowobrązowych, śliwkowych, czekoladowych, brzoskwiniowych, bursztynowych, srebrzystych i w wielu, wielu innych kolorach i tonacjach. Większość odmian tworzy też urocze delikatne kwiatostany.

Żurawki nadają się do uprawy w ogrodzie oraz we wszelkiego rodzaju pojemnikach. Mogą być sadzone pojedynczo, w grupie jedno- lub kilku- odmianowej, a także w kompozycjach z innymi gatunkami roślin. Przez długi czas wyglądają bardzo efektownie, nie wymagając wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Najważniejsze, abyśmy posadzili je do żyznej, próchnicznej, przepuszczalnej ziemi.

Pojemniki ustawiamy w miejscach lekko zacienionych (należy unikać prażącego, silnego słońca). Podlewamy tak, aby podłoże było stale wilgotne, i dokarmiamy co 3 tygodnie. Na zimę doniczki z żurawkami trzeba przenieść do zimnego pomieszczenia lub starannie zabezpieczyć przed mrozem.

 

Mieczyki w donicy

Mieczyki Gladiolus na balkonie? Czemu nie! Maj to dobry termin na sadzenie bulw tej rośliny. Do uprawy w pojemnikach najbardziej nadają się odmiany niskie, np.: ‘Atom’, ‘Elvira’, ‘Charm’ ‘Claudia’. Mają one wysokość 40-60 cm i kwiaty średnicy 6 cm, ale urodą nie ustępują odmianom wysokim.

Wybieramy dla nich dość głębokie donice, na dno nasypujemy 2-3-centymetrową warstwę drenażu, a następnie żyzną, próchniczną, przepuszczalną ziemię. Zdrowe bulwy starannie rozmieszczamy, zachowując 10-13-cm odstęp,i przykrywamy 6-8-cm warstwą tej samej ziemi. Dbamy, aby podłoże było stale lekko wilgotne.

Mieczyki lubią miejsca słoneczne i mają duże wymagania pokarmowe, dlatego regularnie je dokarmiamy od chwili pojawienia się liści do początku kwitnienia. Możemy stosować nawóz dolistny.

 

 

Przyciąga wzrok kolorem - facelia dzwonkowata

Facelia dzwonkowata Phacelia campanularia to mało znana roślina jednoroczna, zwykle uprawiana w ogrodzie. Jest niska (20-25 cm), silnie się krzewi i tworzy urocze szafirowoniebieskie, dzwonkowate kwiaty średnicy 2-2,5 cm. 

Kwitnie obficie, ale krótko, bo tylko przez 3 do 5 tygodni (potem pojawiają się jedynie pojedyncze kwiaty) i to pod warunkiem że lato nie będzie deszczowe i pochmurne. Facelia dzwonkowata wymaga miejsca słonecznego, podłoża żyznego, przepuszczalnego, wilgotnego (nie znosi nadmiaru wody).

Nasiona wysiewamy w drugiej połowie kwietnia i maju od razu na miejsce docelowe. A ponieważ są one dość drobne, lepiej je dla równomiernego wysiania wymieszać z garścią czystego piasku. Jeśli siewek będzie zbyt dużo, przerzedźmy je. I pamiętajmy, że są one kruche, dlatego przy pikowaniu obchodźmy się z nim ostrożnie.

Facelię na balkonach regularnie dokarmiamy nawozem dla roślin kwitnących.

 

Mandewilla  - pnącze kochające słońce

Mandewilla to efektowne pnącze o dużych kielichowatych kwiatach w kolorze białym i różnych odcieniach różu i czerwieni. Są też odmiany dwubarwne oraz pełne. Kwitnie bardzo obficie do pierwszych przymrozków. Dobrze znosi przesuszanie bryły korzeniowej, co na dodatek sprzyja tworzeniu się nowych pąków kwiatowych, ale nie toleruje zalania. Mandewillę dokarmiamy słabym roztworem nawozowym dla gatunków kwitnących.