Dni stają się dłuższe i cieplejsze, coraz więcej godzin można spędzać w ogrodzie. Nadeszła więc także pora na odświeżenie wyglądu tarasu. Gdy tylko przestaną zagrażać późne przymrozki, możemy zająć się sadzeniem roślin w doniczkach, misach, pojemnikach i skrzynkach balkonowych, aby następnie przenieść je na wolne powietrze.

Musimy teraz rozstrzygnąć kwestię aranżacji tarasu. Najnowszy trend w kompozycjach ogrodowych daje pierwszeństwo naturalności. Dlatego w wielobarwnym korowodzie roślin eksponowane miejsca zajmują kwiaty letnie przypominające gatunki dzikie, zioła, byliny rabatowe, trawy, a nawet warzywa. Właśnie te rośliny zapewniają ogrodowym aranżacjom nieformalny i lekko niedbały wygląd. Klasyczne kwiaty letnie, jak petunie, surfinie, kalibrachoa, margerytki i lobelie, zachowują nadal główne role.

Mają one bezcenny dar wielotygodniowego nieprzerwanego kwitnienia od maja do jesieni i do tego w radośnie pogodnych barwach. Coraz popularniejsze są rośliny jednoroczne o małych kwiatach, jak np. angelonia, nemezja, diaskia, sanwitalia czy scewola. Dodają one lekkości kompozycjom mieszanym, a poza tym są łatwe w pielęgnacji, gdyż nie musimy oczyszczać pędów z więdnących i zasychających kwiatów.

W naturalnych aranżacjach spotkamy rośliny niespodzianki. Mają one nie tylko walory ozdobne, ale także użytkowe. Czerwona sałata liściowa pięknie wygląda wśród kwiatów letnich. Skromne zioła w doniczkach wypełniają powietrze kuszącymi zapachami. W czasie kwitnienia tymianek, lawenda i szczypiorek są dla pszczół i trzmieli źródełkiem cennego nektaru.

Jeśli chcielibyśmy ozdobić taras kwitnącymi krzewami, jak np. róża, hortensja czy omżyn (budleja), wyszukujmy odmiany niewysokie i kwitnące najdłużej. Krzewom, które mają system korzeniowy znacznie bardziej rozwinięty niż rośliny jednoroczne i byliny, należy zapewnić pojemniki o odpowiednio większej pojemności. Wiele letnich kwiatów najlepiej czuje się na rabatach.

 

Świeża ziemia dla jednorocznych

Jednoroczne rośliny ozdobne będą przez wiele tygodni bujnie kwitnąć, jeżeli posadzimy je w podłożu dobrej jakości. Z ziemi rośliny pobierają wodę i potrzebne substancje odżywcze, decydujące o ich rozwoju i witalności. Najlepsza jest świeża ziemia do kwiatów z dodatkiem odkwaszonego torfu. Zeszłoroczną ziemię dajemy na kompost lub rozrzucamy na grządkach.

 

W ciągu sezonu potrafią osiągnąć imponujące rozmiary. Jednak i wśród nich znajdziemy odmiany o zwartym pokroju i niezbyt długich pędach. Przykładem może być kleome ciernista ‘Seniorita Rosalita’ wys. 60 cm czy rudbekia ‘Coco’ o pędach długości tylko 25 cm. W tym sezonie możemy poszaleć z barwami. Kolor biały zawsze  zachwyca szlachetną elegancją. Odcienie pomarańczowe i żółte zdobią aranżacje świeżymi, owocowymi tonami.

Popularne są teraz barwy pastelowe. Śmiało możemy łączyć kolor różowy z delikatnym błękitem i odcieniami  liliowymi. Mocne, efektowne wrażenie zapewniają aranżacje wzbogacone odcieniem marsala. Pochodzące ze świata mody głębokie i ciepłe tony bordowoczerwone zdobią niektóre odmiany kwiatów letnich.

 

Pomysły na zaaranżowanie balkonowych donic

Barwne kompozycje na tarasie możemy tworzyć na nowo w każdym kolejnym sezonie. W wyborze kolorów kwiatów czy form pojemników nie ma ograniczeń. Wystarczy polegać na własnym pomyśle i kreatywności.

Aranżacja powojnika w drewnianej donicy

W dużym drewnianym pojemniku miejsca wystarczy dla czterech roślin.

1. Naturalną kompozycję pomogą stworzyć: powojnik, np. Clematis viticella ‘Black Prince’, ostnica Stipa, truskawka i płomyk z Idaho Phlox idahonis. Podporą dla pnącza będzie pięć długich (ok. 1,8 m) tyczek, np. leszczynowych. Pusty pojemnik ustawiamy w wybranym miejscu. Na jego dno sypiemy warstwę drenażu z keramzytu. Donicę wypełniamy ziemią do 2/3 wysokości.

2. Powojnik umieszczamy pośrodku, mniejsze rośliny wokół niego bliżej brzegu. Puste miejsca między bryłami korzeniowymi zasypujemy ziemią, lekko ją ubijamy, pozostawiając wzdłuż ścianek miejsce na wodę podczas podlewania.

3. Cztery pręty wciskamy w ziemię w rogach pojemnika, piąty tuż przy powojniku. Związujemy je mocno sznurkiem na wysokości ok. 1,5 m.

4. Świeżo posadzone rośliny obficie podlewamy. Niepotrzebne, zbyt długie końce prętów podpory obcinamy sekatorem.

 

 

Propozycje nasadzeń w ciepłych kolorach

1. Naparstnica ‘Illumination Flame’, która od połowy czerwca rozwija różowo-pomarańczowe dzwonki zebrane w gęste, wysokie kwiatostany.

2. Trytoma ‘Red Hot Popsicle’ o zwartych morelowych kwiatostanach w kształcie kłosa jest prawdziwym rarytasem.

3. Nemezja ‘Little Orange’ ma rozkrzewione gęste pędy idealnie kryjące luki w skrzynkach balkonowych.

4. Szczawik ‘Burgundy Wine’ barwi zacienione miejsca purpurowymi liśćmi.

5. Szałwia ‘GoGo Scarlet’ pyszni się kwiatami w trendowym odcieniu marsala.

6. Werbena ‘Fire Star’ ma czerwone i brzoskwiniowe kwiaty w małych kwiatostanach.

7. Petunia ‘Indian Summer’ rozwija kwiaty zmieniające barwę z żółtej na różową.

8. Diaskia ‘Orange’ ma kwiaty w pięknym odcieniu morelowopomarańczowym.