Groszek pachnący Lathyrus odoratus jest pnączem jednorocznym, dorastającym nawet do 2,5 m. Dzięki wąsom, którymi są zakończone liście, sam się przyczepia do podpór. Lubimy go za przyjemnie pachnące kwiaty, osadzone w luźnych gronach na dość długich i sztywnych szypułkach, rozwijające się od połowy czerwca do września.

Najlepiej rośnie w miejscach słonecznych, na glebach wapiennych, zasobnych w składniki pokarmowe i dostatecznie wilgotnych. Na glebach suchych kwitnie krócej i niezbyt obficie. Nasiona wysiewamy wczesną wiosną, w marcu, ale można je też wysiewać partiami co 2-3 tygodnie nawet do końca czerwca, wydłużając w ten sposób kwitnienie.

Najlepiej umieszczać je punktowo co 5 cm, w dwóch rzędach oddalonych od siebie o 15-20 cm. Gdy rośliny wzejdą, trzeba je poprzerywać, robiąc między nimi 15-20-cm odstępy. Termin kwitnienia groszku możemy przyspieszyć, wysiewając na początku marca po 5-6 nasion do doniczek średnicy 10-12 cm, które ustawimy na parapecie okna w ciepłym i jasnym pomieszczeniu – siewki pojawią się po kilku dniach.

Gdy pędy groszku osiągną wysokość 10-15 cm, dobrze będzie uszczknąć je nad liśćmi, aby się rozkrzewiły. Na zewnątrz rośliny powinniśmy posadzić po uprzednim zahartowaniu pod koniec kwietnia, zakwitną wtedy pod koniec maja.