Zielone szparagi zawierają więcej witamin i składników mineralnych niż białe, ponadto są łatwiejsze w uprawie. Jest to oczywiście jedna i ta sama roślina, tyle że uprawiana na dwa różne sposoby. Fachowo mówi się o uprawie na bielone i na zielone wypustki. Dobrze utrzymana plantacja szparagów, tzw. szparagarnia, plonuje obficie ok. 10 lat. W pierwszych i ostatnich latach plon może być mniejszy. Karpy sadzimy między kwietniem a początkiem maja.

W handlu dostępne są odmiany holenderskie, niemieckie i francuskie. Godne polecenia są np. odmiana ‘Agrenteuil’, oferowana przez Plantico i PNOS, a także ‘Eposs’. Według umownego przelicznika dla jednej osoby powinno się sadzić ok. 10 karp. Podłoże pod uprawę szparagów przekopujemy głęboko kilka tygodni przed sadzeniem, najlepiej gdy ziemia jest sucha, ale jeszcze lekko przemarznięta.

Przed sadzeniem podłoże należy wymieszać z solidną dawką kompostu. Karpy sadzimy do dołków głębokości ok. 25 cm i szerokości ok. 40 cm. Odstępy pomiędzy dołkami powinny wynosić ok. 50 cm. Dno wykopu spulchniamy widłami, następnie obsypujemy 10-centymetrową warstwą kompostu. Na nim rozkładamy karpy, kierując pojedyncze korzenie do zewnątrz. Sadzonki zasypujemy, cały dołek wypełniamy wybranym wcześniej podłożem. Jeżeli ziemia jest ciężka, gliniasta, mieszamy ją z piaskiem i kompostem.

Pierwsze dwa lata są okresem rozwoju adaptacyjnego, w którym nie ścina się wypustek do celów konsumpcyjnych. Karpy można kupić lub wyhodować samodzielnie z nasion. Uprawę karp zaczynamy na początku kwietnia od wysiania nasion na rozsadniku. Aby przyspieszyć proces produkcji rozsady, nasiona szparaga możemy w połowie lutego poddać stratyfikacji – poprzez wstępne moczenie i przechowywanie w chłodzie z piaskiem.