Groch jest rośliną jednoroczną, a częścią użytkową są niedojrzałe strąki oraz nasiona. W uprawie coraz częściej sięgamy jednak po odmiany cukrowe charakteryzujące się szerokimi, mięsistymi strąkami, które w niewielkich ilościach mogą być spożywane na surowo.

Są bardzo słodkie, mogą być zatem wykorzystywane jako zdrowe słodycze dla naszych pociech. Żeby jak najwcześniej cieszyć się pierwszymi zbiorami przypadającymi u odmian wczesnych na połowę lub koniec maja, możemy już teraz wysiać nasiona.

Groch zaczyna kiełkować nawet w temperaturze 2-4°C, więc bez obaw możemy go wysiać w torfowo-celulozowych doniczkach. Jedynie one nadają się do produkcji rozsady warzyw strączkowych, które są bardzo podatne na uszkodzenia systemu korzeniowego i trudno się regenerują.

Czas na siewy

W lutym można zacząć produkcję rozsady niektórych warzyw:  kapustnych, liściowych, a pod koniec miesiąca także psiankowatych. Jeśli warunki pogodowe są sprzyjające, można wysiać bezpośrednio do gruntu nasiona warzyw o długim okresie kiełkowania, by powoli zaczynały ten proces. Należą do nich np. pietruszka naciowa i korzeniowa, pasternak oraz marchew.

W niektórych rejonach Polski, luty stoi już pod znakiem dodatnich temperatur za dnia. Bez przeszkód możemy więc rozpocząć wysiewanie nasion grochu i innych wczesnych warzyw do doniczek lub inspektów.