Autorką poniższego tekstu oraz zdjęć jest czytelniczka magazynu "Przepis na Ogród" - Paulina Soszczyńska, Zawiercie

Wiosną jesteśmy wyjątkowo spragnieni nowalijek. Po długiej zimie nasz organizm łaknie w końcu chrupiącej rzodkiewki i zielonej sałaty. Dlatego gdy zima nie jest mroźna w drugiej połowie lutego zaczynam siewy wczesnowiosennych warzyw w ciepłym inspekcie ogrodowym: sałat, rzodkiewki, szpinaku. Posiadanie inspektu lub tunelu foliowego na działce to wygoda.

Ale jeżeli takowych nie posiadamy, to w cieplejszych rejonach kraju już z początkiem marca możemy wysiać do gruntu sałatę 'Jasia' lub 'Action', rzodkiewkę 'Cherry Belle' czy 'Krakowiankę' i okryć zasiewy podwójną warstwą agrowłókniny, która zapewni ochronę przed przymrozkami. W roli przykrycia sprawdzą się zbite z desek i folii perforowanej osłony w formie długiego namiotu.

 

 

Nie wszystkie odmiany znoszą niską temperaturę, musimy się zaopatrzyć w te najwcześniejsze. W niskiej temperaturze nasiona bardzo długo i słabo kiełkują, dlatego polecam sadzenie już podrośniętych rozsad. Wysiana na zagony sałata do zbiorów potrzebuje dziewięć tygodni, natomiast posadzona z rozsady tylko cztery.

Nasiona wysiewam na tacki z substratem i lekko przyprószam ziemią. Całość lekko ubijam i podlewam delikatnie konewką z sitkiem. Nad tacką buduję miniszklarenkę ze stelażem z przezroczystej folii, by zapewnić odpowiednią wilgotność. Codziennie trzeba doglądać nasze uprawy by nie przeschły.

Gdy nasiona wypuszczą listki

W chwili, gdy siewki wykształcą pierwsze listki pikuję je oddzielnie do pojemniczków lub w multiplaty, czyli palety rozsadowe. Przed wysadzeniem na zagon hartuję młode roślinki przez kilka kolejnych dni. Sałata najszybciej kiełkuje w temperaturze 18–20°C, natomiast najlepsza dla wzrostu rzodkiewki temperatura to 10–13°C.

Uprawiana wczesną wiosną rzodkiewka nie parcieje i nie tworzy pędów kwiatostanowych. Latem susza i wysokie temperatury powodują często pękanie i łykowacenie zgrubień. Także szpinak staram się wysiewać wcześnie. Wiosną rośnie równomierniej i daje lepsze zbiory. Ma także dużo delikatniejsze liście i można go jeść na surowo w surówkach. Stosuję rzadki siew prosto do gruntu w rowki o głębokości 2,5 centymetrów.

Wysiew popularnych warzyw do szklarni i inspektów

Siewki przerywam, zostawiając rośliny co 15 centymetrów. Szpinak smaczny jest tylko bardzo świeży. W lodówce można go przechować najwyżej dobę, dlatego uprawa na warzywniku pod domem to strzał w dziesiątkę. Sałata też ma inny smak, no i jest bez chemii.