Mówiąc o warzywach baby, mamy na myśli szczególny rodzaj uprawy polegający na zbieraniu plonów we wczesnym stadium rozwoju. Moda na warzywa baby przyszła z południa Europy, najpierw trafiła do krajów zachodnich, teraz dociera także do Polski. Warto zaznaczyć, że nazwę baby mają także gotowe mieszanki nasion przeznaczone do siewu w gruncie lub doniczce. W handlu oferowana jest np. baby leaf salad, czyli sałatka z całych, nierozdrobnionych liści, oraz baby carrots, czyli marcheweczki długości kilku centymetrów, proponowane jako przekąski do spożycia na surowo.   

Do uprawy wiosennej nadają się wszystkie szybko rosnące sałaty o delikatnych jasnozielonych liściach. Do późniejszego siewu należy wybierać odmiany o liściach ciemniejszych, a przede wszystkim niewybijające w pęd kwiatowy. Bardzo popularna jest pochodząca od sałaty lodowej batawia. Liście boćwiny, szpinaku i czerwonych buraków też mogą być dodawane do sałatek. Wielką kulinarną atrakcją jest od niedawna roszponka, zwłaszcza odmiany o czerwonych liściach.   

Prawdziwym odkryciem są jednak kapusty azjatyckie w niecodziennych formach, smakach i kolorach. Wysiewa się je rzutami od wczesnej wiosny do późnego lata. Jeżeli przy zbiorze obłamie się liście tuż przy nasadzie, rośliny znów wytworzą pędy boczne i wydadzą plon. Zawarte w liściach olejki gorczycowe wzmacniają siły obronne organizmu i działają antybakteryjnie. Zawierają dużo witamin A, B, C i minerały. Odnawianie siewów gwarantuje stale świeże i smaczne liście. Tempo wegetacji zależy od odmiany i pory roku. Najlepiej wysiewać wtedy, gdy wcześniejsze siewki wypuszczą pierwsze liścienie.

Sałata z własnego siewu

Wysiew sałat typu baby leaf prowadzimy od końca lutego, wysiewając nasiona na palety lub do wielodoniczek (do jednej komory po trzy nasionka). Po wykiełkowaniu nasion uprawy przerywamy, pozostawiając po jednej najsilniejszej siewce. Gdy temperatura podłoża wzrośnie do 10°C, można rozpocząć siew gruntowy. Szpinak, boćwinę i łobodę siejemy w rządkach. Radicchio, cykorię, sałatę rzymską i mniszka można wysiewać rzutowo, jednak tylko wówczas, gdy ziemia jest dobrze odchwaszczona.

Pierwsze listki zbieramy, gdy sałata osiąga wysokość kilku centymetrów. Równocześnie przerywamy siewki na odległość 5-8 cm. Zbiór główny następuje 2-3 tygodnie później. Najprostszy przepis na sałatkę z młodej sałaty pochodzi z Włoch: listki płuczemy, osączamy, następnie przekładamy do dużej miski, doprawiamy do smaku octem winnym i solą, skrapiamy obficie oliwą z oliwek. Całe główki przechowujemy w lodówce w temperaturze 4-7°C.