O ile ogródki ziołowe w pojemnikach na stałe zagościły już na balkonach, o tyle rzadko jeszcze próbujemy uprawiać na nich warzywa. Czas to zmienić! Niektóre z warzyw mogą być nie tylko cennym dodatkiem do surówek, ale także oryginalną dekoracją.

Bardzo atrakcyjnie prezentują się np. pomidory – owocujące rośliny są nie mniej dekoracyjne niż rośliny o ozdobnych kwiatach. Do uprawy pojemnikowej najlepiej nadają się odmiany o drobnych owocach, nazywane koktajlowymi. Ich owoce są zazwyczaj bardzo smaczne (mają dużo cukrów i witaminy C).

  

Najlepsze do uprawy na balkonie są odmiany o niskim wzroście i tzw. samokończące się. Mogą być wśród nich odmiany o łodygach sztywnych – te mają pokrój wzniesiony – lub o łodygach wiotkich, które lekko przewieszają się, nadają się więc do uprawy w pojemnikach podwieszanych. Do takiej uprawy polecana jest ‘Maskotka’, odmiana wcześnie owocująca, a więc mało podatna na groźną dla pomidorów zarazę ziemniaka.

uprawie pomidorów w pojemnikach największą trudność może sprawić dostarczenie im właściwej ilości wody. Pomidor bardzo intensywnie transpiruje, a mała objętość podłoża nie jest w stanie zapewnić mu odpowiedniej ilości wody.


Przepis na uprawę pomidorów

Warto więc sadzić pomidory w dużych, co najmniej 10-litrowych donicach, lub nastawić się na bardzo regularne podlewanie. Dla lepszego owocowania warto też potrząsać roślinami co jakiś czas, aby pyłek obsypywał się na kwiaty.