Przez wiele lat beton uważano za materiał niezbyt przydatny, a nawet szpecący ogród. Murki oporowe czy płyty na ścieżkach, tarasach i w kącikach wypoczynkowych były szare, miały zimny i sztuczny wygląd. Dzisiaj wiele się zmieniło. Dzięki nowym metodom obróbki powierzchni, domieszkom różnych gatunków skał, a także urozmaiconym kształtom i barwom, beton prezentuje się jako materiał wprawdzie sztuczny, ale łudząco podobny do wytworów przyrody.

Elementy betonowe są często nie do odróżnienia od kamienia naturalnego czy nawet drewna. Beton – mieszanina cementu, piasku, żwiru i wody – jest materiałem praktycznym, mocnym i odpornym na działanie czynników atmosferycznych, a także znacznie trwalszym niż drewno.

Sklepy oferują wiele wyrobów na tarasy i ścieżki. Różnokształtne, w rozmaitych barwach kostki doskonale imitują bloczki z granitu, a także klinkieru. Nawet duże płyty kamienne, na przykład ułożone na ścieżce do oczka wodnego, po dokładniejszym obejrzeniu okazują się betonowymi elementami, wspaniale naśladującymi naturę. Także dyle „niby-drewniane" powstały z łatwego do pielęgnacji, niemal niezniszczalnego sztucznego kamienia i swą strukturą oraz barwą prawie nie różnią się od oryginału.

Systemowe bloczki betonowe do murowania są dostępne w wielu kolorach i kształtach. Trudno je odróżnić wzrokowo od wzorów z kamienia naturalnego, chociaż często wykonany z nich mur wygląda zbyt „porządnie”, gdyż rysunek fug jest doskonalszy niż w przypadku ściany z kamienia ciosanego. Natomiast proces budowania z kamienia sztucznego jest łatwiejszy i szybszy. Beton nadaje się do produkcji wielu innych elementów małej architektury, jak np. palisady, pojemniki dla roślin, kolumienki.

Z wykonaniem odlewów z mieszanki cementowej poradzi sobie prawie każdy majsterkowicz. Wykorzystując w ogrodzie formy betonowe, przestrzegajmy kilku zasad. Starajmy się utrzymać jeden styl aranżacji. Unikajmy nadmiaru barw i dużego zróżnicowania rozmiarów elementów. Konsekwentne stosowanie tych norm umożliwi połączenie różnych części ogrodu w harmonijną całość.