Beton nie budzi na ogół najlepszych skojarzeń, a jednak opinia o nim jest coraz lepsza. Na taką pozytywną zmianę w myśleniu o tym budulcu wpłynęło co najmniej kilka czynników, z których najważniejsze to cena i dostępność. Beton, jako materiał wykończeniowy, został odczarowany. Dziś wykonuje się z niego praktycznie wszystkie ogrodowe dodatki.   

Beton przeżywa autentyczny renesans. Jest chętnie wykorzystywany do budowy schodów, tarasów, wzniesionych rabat, podjazdów, klombów, palenisk. Dobrze łączy się z innymi materiałami – drewnem, metalem, kamieniem naturalnym. Sam zresztą doskonale te materiały imituje, nie wyłączając drewna. Utarło się, że beton pasuje do ogrodów miejskich, nowoczesnych, jednak to nie do końca prawda. O popularności betonu świadczy najlepiej fakt, że jest on już nawet wykorzystywany do dekoracji wnętrz.   

Zaawansowane techniki produkcji pozwalają nadać betonowi dowolny kolor, fakturę czy kształt. Beton architektoniczny, bo tak przyjęło się nazywać betonowe elementy architektury ogrodowej, jest bezkonkurencyjny pod względem wytrzymałości na działanie warunków atmosferycznych. Wygrywa też z takimi parametrami jak ścieralność czy ogniotrwałość. Jest łatwy w utrzymaniu. Najczęstszym problemem są mech i porosty; by się ich pozbyć, wystarczy wysokociśnieniowa myjka.

Producenci wręcz prześcigają się w pomysłach, by dostosować produkty do potrzeb klienta, zwłaszcza na polu estetyki i funkcjonalności. Betonowe donice, kostka typu plaster miodu czy betonowe deski już się zadomowiły. Obecnie w modzie są betonowe meble i duże moduły do kompleksowej aranżacji ogrodu. Ograniczenia kolorystycznie praktycznie nie istnieją.

Beton uzyskuje się ze zmieszania trzech składników: wody, piasku (lub innego naturalnego kruszywa) oraz cementu. Niekiedy stosuje się dodatki, dzięki którym odlew zyskuje lepszą trwałość lub wygląd. Nieskomplikowana produkcja zachęca do wyrabiania elementów według własnego pomysłu. Na rynku dostępne są już nawet specjalne formy do samodzielnego odlewania kostki na ogrodowe ścieżki. Produkowanie bardziej złożonych form nie jest już niestety takie proste z uwagi na ciężar. W tym wypadku najlepiej skorzystać z oferty wyspecjalizowanego usługodawcy.   

 

Nie taki ciężar, jak się wydaje...

Także beton przeszedł spore przeobrażenie. Dziś, dzięki domieszkom włókna szklanego, uzyskuje się beton o wiele twardszy i trwalszy niż ten, który stosuje się tradycyjnie w budownictwie i architekturze ogrodowej. Elementy z niego wykonane mogą być cieńsze, przez co są automatycznie lżejsze. W sam raz do produkcji mebli do ogrodu.

 

Praktyczny kwietnik na kółkach - zrób go sam!

1. Formę do odlewu wykonujemy z dwóch skrzynek. Skrzynkę zewnętrzną skręcamy z laminowanej płyty wiórowej uszczelnionej od wewnątrz silikonem, wewnętrzną zaś sklejamy ze styroduru lub styropianu. Ściany skrzynki wewnętrznej owijamy folią. Wymiary kwietnika ustalamy wedle własnych potrzeb. Między ścianami skrzynek należy zachować przestrzeń 3-4 cm. Ściany form natłuszczamy olejem spożywczym – większej w środku, mniejszej na zewnątrz.

2. Na dno większej formy wylewamy betonową zaprawę. W świeżą masę wciskamy 4 korki, na których stawiamy mniejszą formę.

3. Formę dociążamy kamieniami. Przestrzeń pomiędzy ściankami stopniowo wypełniamy zaprawą, co jakiś czas delikatnie ją ubijając, by pozbyć się pęcherzyków powietrza.

4. Wypełnienie powinno schnąć kilka dni. Po ok. 3 dniach usuwamy wewnętrzną formę i pozostawiamy kwietnik do dalszego schnięcia.

5, Usuwamy formę zewnętrzną, w tym celu wykręcamy wkręty i zdejmujemy laminowane ścianki. 6 Po dwóch tygodniach zaprawa powinna być na tyle twarda, że można w niej wiercić otwory do mocowania kółek. W dnie są widoczne korki, teraz można je z łatwością rozwiercić, by wykonać niezbędne odprowadzenie wody.