Panuje powszechne przekonanie, że niedostatek miejsca uniemożliwia czy ogranicza realizację większości pomysłów aranżacyjnych. Zadajmy kłam temu twierdzeniu. Należy pamiętać o podstawowym założeniu. Mówi ono, że piękno aranżacji jest zawsze związane z jej skromnością i umiarkowaniem. Ważne jest, aby dochować wierności przyjętemu stylowi. Nadmiar barw, materiałów, a także mieszanina elementów dekoracyjnych łatwo prowadzą do przesytu i drażniącego chaosu.

Na małej powierzchni decydujące znaczenie powinny mieć proste i czyste formy geometryczne, jak kwadrat, prostokąt i koło. Umiarkowaniem i rozwagą należy kierować się przy wyborze mebli ogrodowych oraz materiałów do utwardzenia nawierzchni. Elementy odznaczające się jednorodnością i harmonijnym dopasowaniem emanują eleganckim spokojem, tak ważnym w małym ogrodzie.

Odpowiednie, właściwie dobrane detale mogą doskonale urozmaicić wygląd ogrodu, a nawet optycznie powiększyć jego przestrzeń. Do nich można zaliczyć nastrojowe kompozycje roślinne na rabatach z jaskrawymi kolorami, np. pomarańczowym lub czerwonym, na pierwszym planie i spokojniejszym tłem w delikatniejszych odcieniach koloru niebieskiego albo białego. Takie grupy znakomicie uwypuklają szczegóły i pogłębiają przestrzeń ogrodu.

Tam, gdzie to możliwe, warto wytyczyć oś widokową zapewniającą nowe doznania, gdy wzrok wędruje w dal, nawet poza granice ogrodu. Widokowymi atrakcjami, oprócz małych rzeźb oraz efektownych roślin kwiatowych, mogą być także drzewa. Należy wybierać przede wszystkim odmiany osiągające niezbyt okazałe rozmiary, jak np. klon kulisty Acer platanoides ‘Globosum’, surmia kulista Catalpa bignonioides ‘Nana’ czy kulista wierzba babilońska Salix babylonica ‘Umbraculifera’.

Można je łatwo rozmieścić z zachowaniem przepisowych odległości od granicy, a także podsadzić bylinami. Kuliste korony osiągają przeważnie średnicę 4-6 m. Drzewa mogą rosnąć zarówno pojedynczo, jak również w niedużej grupie.

Optyczne powiększenie ogrodu

Już w starożytności wodzie przypisywano wielkie znaczenie. W chińskiej filozofii była jednym z pięciu żywiołów symbolizującym spokój. Od tysięcy lat wodę wykorzystuje się jako element aranżacji ogrodów. Spokojna powierzchnia wody jest często lustrem, w którym odbijają się niebo i chmury, a słoneczne refleksy dodatkowo rozjaśniają ogród. Duże znaczenie ma forma oczka wodnego. Podłużny, wąski zbiornik wydłuża ogród i optycznie go powiększa.