Uparte chwasty na trawniku

Tam, gdzie mamy do czynienia z trawnikiem sportowym lub rekreacyjnym, dopuszcza się obecność niewielkiej ilości dzikich ziół (niektóre z nich zaliczane są do chwastów). Na trawnikach ozdobnych ich obecność jest niedopuszczalna, choć raczej nieunikniona. Nasiona, m.in. mniszka, ostów, stokrotek, są przywiewane przez wiatr.

Koniczyna rozrasta się we wszystkie strony za pomocą rozłogów. W ziemi spoczywają nasiona różnych chwastów, czekając na sposobność, by wykiełkować. Koszenie zapobiega szybkiemu rozrastaniu się obcych roślin. W walce z chwastami pomaga także wertykulacja. Mniszek wrasta w ziemię długim, mocnym korzeniem palowym, który bardzo trudno wyrwać czy wykopać.

Rozwijamy zielony dywan

Trawniki w rolkach były niegdyś układane przede wszystkim na boiskach sportowych. Obecnie są coraz chętniej wykorzystywane w przydomowych ogrodach. Choć nie są tanie, dają bardzo szybki efekt ozdobny. Darń można układać prawie przez cały rok. 

1. Stary, zachwaszczony trawnik usuwamy wraz z darnią. 

2. Przekopujemy podłoże za pomocą glebogryzarki. Z ziemi należy usunąć kamienie, resztki starej darni, wszystkie zanieczyszczenia organiczne. Następnie wyrównujemy podłoże grzbietem grabi.

3. Ziemię walcujemy. Jeżeli po przejechaniu walcem podłoże jest wciąż nierówne, wyrównujemy je grabiami. Następnie rozsypujemy na ziemi pełnoskładnikowy nawóz mineralny.

4. Rozwijane pasy darni powinny dokładnie do siebie przylegać. Rogi darni nie mogą się schodzić w jednym miejscu (tworząc krzyż). 

5. Brzegi trawnika przycinamy szpadlem lub ostrym nożem kuchennym. Jeszcze raz dokładnie walcujemy, tak aby darń miała dobry kontakt z podłożem. Nawroty wykonujemy poza darnią.  

6. Darń obficie nawadniamy, jest to niezbędne, by trawa zrosła się z podłożem. Trawnik podlewamy codziennie.