Propozycja 1: trawnik w kwiatowej ramie
Właściciele powinni zawsze utrzymywać ogród przed domem z trawnikiem w dobrej formie. Aby zmienił się on w uroczy salon letni, powinien być na nowo zaaranżowany. W tym projekcie zieloną osłoną od ulicy i tłem dla roślin rabatowych jest żywopłot grabowy. Lekkości i uroku dodaje mu górna krawędź w kształcie fali.
Przed żywopłotem byliny, róże i trawy rosną w harmonijnym, żróżnicowanym wysokościowo układzie, tworząc schodki opadające w stronę trawnika. Tuż przy narożniku domu metalową, ażurową kolumnę oplatają pędy powojnika wschodniego Clematis orientalis ‘Orange Peel’ o niezliczonych niedużych kwiatach w kolorze żółtym, rozwijających się od lipca do października.
Z powojnikiem idealnie harmonizują okazałe, wysmukłe kwiatostany żółtej języczki wąskogłówkowej ‘The Rocket’, wąskie liście i złociste kłosy ostnicy olbrzymiej. Tuż przy kępie trawy jaśnieją pełne białe kwiaty margerytki, czyli jastrunia wielkiego Leucanthemum maksimum ‘Eisstern’. Słonecznymi barwami zdobią rabatę pomarańczowo-różowe kwiaty róży rabatowej ‘Gebrüder Grimm’ i żółte rudbekii ‘Goldsturm’. W czerwcu - lipcu brzeg rabaty od strony trawnika wyznacza żółtozielona wstążka drobnych kwiatów przywrotnika ostroklapowego.
Na wąskiej rabacie znalazło się jeszcze miejsce dla kwitnących zimą ciemierników i zawsze zielonej kaliny o kwiatach rozwijających się w kwietniu.
Rośliny idealne do tego nasadzenia:
1. Ciemiernik biały Helleborus niger, duże białe miseczkowate kwiaty od stycznia do kwietnia, ozdobne zimozielone liście, wysokość 15-25 cm, 10 szt.
2. Kalina Burkwooda Viburnum x burkwoodii, powoli rosnący krzew ozdobny o rozłożystym pokroju, pachnące białe kwiaty w kwietniu-maju, wysokość do 3 m, 1 szt.
3. Ostnica olbrzymia Stipa gigantea, złociste luźne wiechy kwiatów nad niebieskozielonymi liśćmi od czerwca do sierpnia, wysokość 60-180 cm, 3 szt.
4. Róża rabatowa ‘Gebrüder Grimm’, pachnące pełne kwiaty w kolorze pomarańczowym i żółtym, późnej różowe, zdrowe ciemnozielone liście, wysokość 70 cm, 8 szt.
5. Powojnik wschodni ‘Orange Peel’ Clematis orientalis, żółte kwiaty od lipca do października, dekoracyjne owocostany, wysokość do 6 m, 1 szt.
6. Języczka wąskogłówkowa ‘The Rocket’ Ligularia stenocephala, bylina o żółtych wiechach kwiatów na prostych długich i sztywnych pędach w lipcu oraz sierpniu, wysokość 180 cm, 2 szt.
7. Grab pospolity Carpinus betulus, ceniona roślina żywopłotowa, pożółkłe liście utrzymują się na pędach niemal przez całą zimę, sadzonki wysokości 125-150 cm, rośliny z bryłą korzeniową 18 szt.
8. Przywrotnik ostroklapowy Alchemilla mollis, bujna bylina o zielonożółtych kwiatach w czerwcu-lipcu i dekoracyjnych liściach, wys. 35 cm, 30 szt.
9. Jastruń wielki ‘Eisstern’ Leucanthemum maximum, białe, gęsto wypełnione płatkami kwiaty w lipcu i sierpniu, roślinę wzmacnia cięcie pędów po okresie kwitnienia, po 2-3 latach bryłę korzeniową dzielimy i sadzimy w nowym miejscu, wys. 80 cm, 6 szt.
10. Rudbekia błyskotliwa ‘Goldsturm’ Rudbeckia fulgida, duże żółte kwiaty od sierpnia do października, wys. 60-80 cm, 16 szt.
Propozycja 2: wyspy łatwych w pielęgnacji kolorowych bylin i traw
Gdy jest za mało czasu na pielęgnację, rezygnacja z trawnika – zwłaszcza w małym ogrodzie – ma sens. W tym przykładzie należy więc wszystkie rosnące w przedogródku rośliny (oprócz berberysu przy wejściu do domu) usunąć i rozpocząć aranżowanie do zera. Starannie spulchnioną ziemię wzbogacono piaskiem i kompostem. Od ulicy odgradza ogród żywopłot z krzewów lilaka o białych kwiatach rozwijających się w maju - czerwcu. W pozostałej części działki powstały wysepki z bylinami i trawami.
Posadzone między nimi bukszpany zdobią ogród także w zimie. Rośliny wykorzystane do aranżacji przeważnie kwitną od czerwca aż do jesieni i nie potrzebują intensywnego podlewania. Wykorzystywane jako ścieżki powierzchnie między rabatami przykrywa gruba warstwa kamiennego grysu, skutecznie zapobiegająca rozwojowi chwastów.
Już w maju, oprócz lilaków, rozwijają się jasnoniebieskie kwiaty kosaćca ‘Morgendämmerung’. Później rozkwita purpurowa lnica, biało-różowa gaura i biała jeżówka ‘Alba’. Spokojne miejsca wśród kolorowych bylin tworzą kępy traw ozdobnych: niebieskiego owsa ‘Saphirsprudel’ i biało-zielonej mozgi ‘Picta’.
![]() |
Owies wiecznie zielony Helictotrichon sempervirens (zdj.: Fotolia.com) |
Rośliny nadające się do tej kompozycji:
1. Owies wiecznie zielony ‘Saphirsprudel’ Helictotrichon sempervirens, trawa ozdobna o stalowoniebieskich liściach, kwitnie w lipcu i sierpniu, wysokość 40-100 cm, 6 szt.
2. Lnica purpurowa Linaria purpurea, bylina o prostych pędach i wąskich niebiesko-zielonych liściach, czerwono-fioletowe kwiaty od lipca do października, wysokość 60-80 cm, 15 szt.
3. Wierzba całolistna ‘Hakuro Nishiki’ Salix integra, drzewko wysokopienne o zielono-biało-różowych liściach, pędy należy przycinać na wiosnę, 1 szt.
4. Lilak ‘Mme Lemoine’ Syringa, śnieżnobiałe kwiaty w wiechach od maja do początku czerwca, wysokość do 4 m, 3 szt.
5. Jeżówka purpurowa ‘Alba’ Echinacea purpurowa, białe kwiaty z brązowozielonym środkiem od lipca do września, wysokość 70 cm, 20 szt.
6. Bukszpan wiecznie zielony Buxus sempervirens, kulisty krzew wysokości 25-30 cm, 3 szt., a także 5 małych roślin na miniżywopłot (rabata widoczna na pierwszym planie).
7. Kosaciec bródkowy ‘Morgendämmerung’ Iris barbata, jasnoniebieskie kwiaty w maju, odmiana żywotna i bujnie kwitnąca, wysokość 60 cm, 20 szt.
8. Galtonia biaława Galtonia candicans, kwitnie od lipca do września, cebule najlepiej wykopać jesienią i przechować do wiosny, wysokość 100 cm, 9 szt.
9. Mozga trzcinowata ‘Picta’ Phalaris arundinacea, mocna trawa ozdobna o liściach w zielono-białe paski, wysokość do 100 cm, 3 szt.
10. Gaura ‘Summer Breeze’ Gaura lindheimeri, biało-różowe kwiaty od lipca do października, wysokość 80-120 cm, 25 szt.
11. Pęcherznica kalinolistna Physocarpus opulifolius, krzew wysokości do 3 m, białe kwiaty w czerwcu - lipcu, 9 szt.
Komentarze