Gdy okryte zimowymi szarościami dni stają się najkrótsze w roku, wybija godzina cyklamenów, potocznie nazywanych fiołkami alpejskimi. Delikatne rośliny doskonale nadają się do upiększania dekoracji adwentowych. Charakterystyczne „skrzydlate" kwiaty zachwycają swymi barwami i ładnie zakomponowane robią większe wrażenie niż niejeden bogaty bukiet.

Dzisiejsze odmiany pochodzą od cyklamena perskiego. Cyclamenum persicum w stanie dzikim żyje w górskich rejonach nad Morzem Śródziemnym. Roślina dała początek wielu formom o pięknych kwiatach w pastelowych odcieniach łososiowych i różowych, a także w kolorze białym, ciemnoczerwonym i purpurowym.

Pełne uroku są odmiany o kwiatach z ciemnym środkiem, płatkami dwubarwnymi lub o postrzępionych brzegach. Elegancję gęstej kępki kwiatów na długich łodyżkach podkreśla obwódka z sercowatych liści, pokrytych srebrzystym marmurkowym rysunkiem.

Zachwycające delikatnością kwiaty są bardzo trwałe, a okres kwitnienia może trwać do 5 miesięcy. Właściwie pielęgnowane rośliny potrafią żyć nawet 20 lat. Także po ścięciu kwiaty cyklamena wyróżniają się trwałością i zachowują świeżość przez 2-3 tygodnie. W zimie kwiaty do wazonu kupujemy w kwiaciarni lub „okradamy" bujnie kwitnący okaz doniczkowy.

Strata kilku kwiatów nie zaszkodzi jego wyglądowi. Łodyżki kwiatowe odrywamy z bulwy przez wykręcanie palcami, a tuż przed włożeniem do wody przycinamy ich końce ostrym nożem. Bukiecik cyklamenów najlepiej prezentuje się w naczyniu szklanym lub srebrzystym.

Pielęgnacja cyklamenów

Kwitnące w zimie rośliny bulwiaste najlepiej czują się w miejscach chłodnych o temperaturze 15-20°C, jasnych, ale nie bezpośrednio nasłonecznionych. Ich bulwy, a także mięsiste liście i łodyżki kwiatów, są wrażliwe na nadmiar wilgoci.

Aby zapobiec procesom gnilnym, najlepiej wlewać wodę na podstawkę lub do  osłonki doniczki. Po 30 minutach niewchłoniętą resztę wody odlewamy. Podlewamy wtedy, gdy ziemia z wierzchu jest przeschnięta, mniej więcej 2-3 razy w tygodniu. Nie należy zapominać o regularnym nawożeniu. Więdnące kwiaty i liście odrywamy od bulwy, wykręcają je palcami.

Po okresie kwitnienia cyklameny przechodzą w stan spoczynku, stopniowo tracąc żółknące liście. W tym czasie zmniejszamy dawki wody aż do zupełnego wstrzymania podlewania. Doniczkę z bulwą przenosimy w miejsce chłodniejsze i bardziej zacienione. W maju roślina wznowi wegetację. Gdy na bulwie pojawią się pąki liściowe, powracamy do normalnych zabiegów pielęgnacyjnych.