Późna wiosna to dobry czas na założenie trawnika z nasion. Jeżeli teren nie jest duży, można się z tym uporać w ciągu jednego popołudnia.

1. Podłoże przekopujemy na głębokość 20-30 cm za pomocą szpadla lub glebogryzarki. Jeżeli mamy do czynienia z zachwaszczonym fragmentem ogrodu lub starym trawnikiem, 3 tygodnie przed planowanymi pracami można zastosować środki chwastobójcze.

2. Usuwamy resztki gruzu, szkła, kamieni oraz korzeni.

3. Teren wyrównujemy szerokimi grabiami, najlepiej metalowymi. Wcześniej na podłożu można rozsypać nawóz wieloskładnikowy w dawce 150-300 g/m².

4. Teren pod trawnik wałujemy około 100-kg wałem, co wskaże, gdzie pozostały nierówności. Jeżeli to konieczne, ponownie grabimy.

5. Siejemy rzutowo, rozsypując nasiona po powierzchni gleby w ilości ok. 30-40 g na 1 m² (idąc w dwóch prostopadłych kierunkach). Wówczas darń trawnika będzie zwarta i gęsta. Siew przeprowadzamy w bezwietrzny, pochmurny dzień.

6. Podłoże delikatnie zagrabiamy, by przykryć nasiona cienką warstwą ziemi. Stosujemy grabie do siania. Dzięki dobremu kontaktowi z podłożem nasiona szybciej kiełkują.

7. Podłoże jeszcze raz wałujemy, dzięki czemu trawa ma jeszcze lepsze warunki do kiełkowania (wałujemy wzdłuż i wszerz).

8. Podłoże podlewamy drobną kroplą, by nie wypłukać nasion. W upalny dzień podlewamy kilka razy na dobę.

ABC pielęgnacji

Na powierzchni nowego trawnika możemy rozłożyć agrowłókninę, utrudni ona ptakom wybieranie nasion. W zależności od pogody i rodzaju mieszanki, kiełkowanie może trwać od 1 do 3 tygodni. Dobrze, jeżeli temperatura podłoża wynosi minimum 10°C. Po raz pierwszy kosimy, gdy trawa osiąga wysokość 8-10 cm.

Trawę skracamy wówczas na wysokość 5-6 cm. Nóż kosiarki musi być ostry, w przeciwnym razie źdźbła nie będą ścinane, lecz zrywane i będą żółknąć. Po pierwszym koszeniu można zastosować nawóz długo działający.