Z narzędzi ogrodniczych wciąż bardzo przydatne i najczęściej używane są narzędzia ręczne, jak szpadel. Pierwsze jego modele wykonane były z drewna, dopiero wraz z rozwojem przemysłu metalurgicznego zaczęto zaopatrywać je w metalowe, a przez to wytrzymalsze blachownice.

To niezastąpione narzędzie nie tylko do przekopywania podłoża, ale i do przycinania krawędzi trawnika, rozbijania grud ziemi i zwalczania chwastów. Przy jego zakupie trzeba zawsze zwracać uwagę na jakość wykonania. Najnowsze modele szpadla charakteryzują się nienaganną ergonomią, dużą dokładnością wykonania oraz, co istotne, niebanalnym wzornictwem. Praca takim szpadlem, nawet częsta, jest niemęcząca i ze wszech miar bezpieczna.

Wiodący producenci stosują obecnie takie materiały, które gwarantują częściom roboczym wręcz dożywotnią trwałość; powszechnie stosowane są najwyższej jakości stal i wzmacniane poliamidem włókno szklane. Szpadel do pracy w ogrodzie nie może być dobierany przypadkowo, lecz zawsze z uwzględnieniem wzrostu i masy ciała (siły) ogrodnika. Dostępne są też specjalne modele dla pań. Warto wiedzieć, że trzonek dobrze dopasowanego szpadla powinien sięgać do pasa. 

Kształt rączki a komfort pracy

Przy wyborze szpadla zwróćmy uwagę na kształt zakończenia trzonka, czyli rączki, bo ma ona decydujący wpływ na wygodę pracy. Najpopularniejsze rączki mają kształt łezkowaty i umożliwiają najpewniejszy chwyt − są niezastąpione w pracach na glebach ciężkich, wymagających użycia większej siły. Równie popularne są rączki w kształcie litery T  i okrągłe.

Szpadel a łopata

Aby odróżnić szpadel od łopaty, warto przyjrzeć się ich blachownicom. Łopaty jest zakrzywiona, czyli odchyla się względem trzonka i łatwo nią zagarniać ziemię. Blachownica szpadla jest natomiast prosta i można nią bez trudu przekopywać grunt czy rośliny. Powinna być wykonana z wytrzymałej stali, najlepiej hartowanej, lub ze stali węglowej.