Narzędzia ogrodnicze ułatwiają codzienną pracę w gospodarstwie. Początkujący ogrodnik powinien wyposażyć się w podstawowy sprzęt. Wraz z latami doświadczeń i indywidualnymi potrzebami, będzie można zaopatrywać się w bardziej skomplikowane rozwiązania. Istotną kwestią jest także dbanie o przyrządy ogrodnicze. Właściwe przechowywanie narzędzi ogrodniczych i ich konserwacja, pozwolą korzystać z nich nawet przez długie lata.

Spis treści:

  1. Narzędzia ogrodnicze: ręczne i elektryczne
  2. Narzędzia ogrodnicze dla początkujących
  3. Narzędzia ogrodnicze dla zaawansowanych
  4. Jak przechowywać narzędzia ogrodnicze?

Narzędzia ogrodnicze: ręczne i elektryczne

Rozwój technologii pozwolił na usprawnienie pracy ogrodników. Dawniej, wykorzystywano tylko narzędzia ogrodnicze ręczne: piły kabłąkowe, ogrodnicze, zwykłe sekatory lub nożyce do żywopłotu. Obecnie na rynku jest bogactwo sekatorów, różniących się miedzy sobą długością, kształtem, szerokością, średnicą ścinanych gałęzi i przeznaczeniem.

Wprowadzono elektryczne narzędzia ogrodnicze do podcinania trawy. Żywopłot można podcinać ręcznymi nożycami albo wykorzystać urządzenie elektryczne lub akumulatorowe. Maja one różne długości ostrzy, dzięki czemu można wybrać takie, które pasują do naszych roślin. Do wyższych krzewów wykorzystuje się nożyce elektryczne na wysięgniku. Piła akumulatorowa z wymiennymi częściami jest urządzeniem służącym do szybkiego przecinania gałęzi. Do uporządkowania ogrodu służy elektronarzędzie – dmuchawa lub odkurzacz do liści.

Wykorzystanie elektrycznych narzędzi ogrodniczych służy ułatwieniu, przyspieszeniu pracy ogrodnika i zarazem jego satysfakcji. Pielęgnacja roślin wymaga czasu, ale jej efekty – piękny ogród, zadbane krzewy i kwitnące kwiaty przynoszą radość i zachęcają do podejmowania się tych prac.

Czy rekomenduje Pan użycie narzędzi akumulatorowych i jeżeli tak, to dlaczego?
 
Urządzenia akumulatorowe przestają być trendem, a stają się standardem w zakresie pielęgnacji naturalnego piękna przydomowego krajobrazu. Synonimem efektywnej, a przy tym bezprzewodowej, lekkiej, łatwej i przyjemnej pracy wokół domu. Bez spalin szkodliwych dla środowiska, hałasu zakłócającego wypoczynek oraz plączących się kabli. Ja również jestem ich zwolennikiem, wielokrotnie miałem z nimi styczność i możliwość sprawdzenia ich przydatności w ogrodach przydomowych.
                                                                          

Narzędzia ogrodnicze dla początkujących 

Dla rozpoczynających samodzielne prowadzenie ogrodu, poleca się zakup podstawowych narzędzi. Do prac w ziemi potrzebne będą: łopata, grabie, łopatka i motyczka z pazurkami ogrodniczymi. Do podcinania krzewów, gałęzi na początku wystarczy wykorzystywać sekator i dłuższe nożyce. Siekiera przyda się do sezonowego podcinania gałęzi.

Sadzarka cebulek i nasion posłuży do równomiernego ich sadzenia. Wąska łopatka pozwoli wykopać niewielki dołek w ziemi pod bezpośrednie wysadzenie cebulek. Do usprawnienia prac ogrodniczych i wywiezienia na kompost pozostałych po plewieniu lub koszeniu traw, podciętych gałęzi i suchych liści przyda się wózek, taczka lub przyczepka ogrodowa.

Narzędzia ogrodnicze dla zaawansowanych 

Zaawansowane technologie w ogrodnictwie mogą wykorzystywać doświadczeni już działkowicze. Gdy zauważymy potrzebę, można sięgnąć po dostępne na rynku sprzęty, które przyspieszą wykonywane prace. Obsługa niektórych z nich jest skomplikowana, więc najlepiej, żeby sięgać po nie dopiero po kilku latach prowadzenia ogrodu.

Do napowietrzania i nacinania trawnika można wykorzystać ręczne aeratory i weltykulatory. Przy zakładaniu trawnika przydaje się walec, który wyrównuje i utwardza grunt. Podkaszarka spalinowa, elektryczna lub akumulatorowa przyda się do pielęgnacji i krawędziowania trawy. Jest to urządzenie mniejsze niż zwykła kosiarka, dlatego jest w stanie dotrzeć i precyzyjnie przyciąć właściwe miejsce. Pikownik z podziałką mierniczą to ogrodnicze narzędzie ręczne, które ułatwi sadzenie cebulek i nasion, a także pikowanie rozsady w inne miejsce.

Jeżeli na działce jest dużo krzewów, można usprawnić pracę z ich przycinaniem, wykorzystując narzędzie ogrodnicze – rozdrabniacz. Jest to urządzenie szczególnie przydatne w sadach. Krótsze, niewielkie fragmenty gałęzi, po rozdrobnieniu można wyrzucić lub też pozostawić na ziemi, wykorzystać jako ściółkę, lub dodać do kompostu. Zaawansowany ogrodnik może zakupić specjalne narzędzie do ochrony roślin przed chorobami. Opryskiwacz może być ręczny, naramienny, wózkowy, lub plecakowy.

Jak przechowywać narzędzia ogrodnicze?

Narzędzia ogrodnicze mogą służyć nam przez lata jeżeli dobrze o nie zadbamy. Po przeprowadzeniu prac ziemnych należy oczyścić przyrządy ogrodnicze pod bieżącą, letnią wodą. Następnie trzeba je osuszyć lub wytrzeć ściereczką. Narzędzia ogrodowe, mające metalowe elementy będą bowiem rdzewiały, jeżeli pozostanie na nich wilgotna ziemia lub woda. Najbardziej starannie oczyszcza się narzędzia ogrodnicze na koniec sezonu.

Bardzo dobrym rozwiązaniem jest uporządkowanie narzędzi ze względu na wielkość. Na ścianie można przyczepić wieszaki i haczyki, na których pozostawiane będą oczyszczone narzędzia ogrodnicze: szpadle, grabie, motyki. Dostępne są też pokrowce z kieszonkami na narzędzia, które łatwo umocować na ścianie. Będą one chroniły drobniejsze przyrządy przed wilgocią i zgubieniem. Do segregacji mniejszych akcesoriów służą pojemniki, które można zawiesić na uchwytach. Dostępne są też stojaki na dłuższe narzędzia.

Jeżeli mamy do zagospodarowania większą przestrzeń i posiadamy specjalny domek na narzędzia, to dobrze, gdy znajdzie się tam przestrzeń na stół, półki i regały z szufladami. Miejsce na przechowywanie narzędzi musi być suche i nie może mieć dostępu do wilgoci. Sprzęty posiadające gumowe elementy, lub też takie, które zbudowane są z tworzywa sztucznego, powinny być przechowywane w dodatnich temperaturach. Są to na przykład: zraszacze, wózki, węże ogrodowe.