Gleba na działce czy ogródku wymaga szeregu zabiegów, takich jak: spulchnianie, przekopywanie i nawożenie, które poprawią jej strukturę, użyźnią i dzięki temu stworzymy właściwe warunki do wzrostu roślin. Już na przełomie maja skupiamy się na gruntownym i skutecznym odchwaszczeniu, które na długo pozostawi glebę i trawnik wolne od chwastów. Zwiększona wilgotność i opady deszczu sprzyjają ich rozrostowi, dlatego należy wybrać odpowiednią metodę i narzędzia ułatwiające pracę.

Narzędzia, które ułatwią pracę w tym czasie to np. nowa linia narzędzi Xact™ do pielęgnacji gleby, a wśród nich kultywator 3-zębny, motyka i odchwaszczacz. Odpowiednia konstrukcji głowicy zapewnia większą precyzję i kontrolę podczas pracy, przy znacznie mniejszym wysiłku. Natomiast lekki, aluminiowy trzonek o specjalnym profilu ma pozytywny wpływ na ergonomię i wydajność pracy. To niezastąpione produkty dla każdego ogrodnika.

 

Odchwaszczacz Fiskars Xact do małych roślin / (zdj.: Fiskars)

 

Zestaw trzech narzędzi do pielęgnacji gleby z linii Xact™ zalecamy uzupełnić odchwaszczaczem do małych roślin, którego niewielkie rozmiary i ergonomiczny uchwyt umożliwiają wygodne usuwanie pojedynczych chwastów.  Odpowiednio długa głowica odchwaszczacza pomaga w pozbywaniu się niechcianych roślin wraz z korzeniami. Tylko usuwając chwasty w ten sposób mamy pewność, że nie odrosną on na korzeniach, które zostawiliśmy w glebie.

 

Przekopywanie, spulchnianie, odchwaszczanie, nawożenie – lista niezbędnych prac

Jednym z podstawowych zabiegów mających na celu poprawienie struktury gleby, jest jej przekopywanie. Zabieg ten pozwala na rozdrobnienie, spulchnienie i napowietrzenie gleby, a także ogranicza występowanie szkodników i chwastów oraz ułatwia wymieszanie nawozów z ziemią. Warto mieć świadomość, że przekopywanie gleby wiosną jest zalecane przede wszystkim w uprawie gleb ciężkich, gliniastych. W zadaniu tym doskonale sprawdzą się np. szpadle czy widły, które pomogą zwiększyć pulchność i przepuszczalność gleby.

Natomiast w przypadku gleb lekkich zdecydowanie lepszym zabiegiem będzie jej powierzchowne spulchnienie motyką lub kultywatorem. W efektywnym spulchnianiu gleby pomoże nam np. 3-zębny kultywator z linii Xact™, który został wyposażony w bardzo wytrzymałe zęby ze stali nierdzewnej, które precyzyjnie przenikają do gleby podczas pielenia czy spulchniania.

Kultywator 3-zębny Xact™ (zdj.: Fiskars)

Kolejnym ważnym zabiegiem jest odchwaszczanie gleby. Ma ono szczególną wagę wiosną, gdyż walka z chwastami jest tym łatwiejsza, im we wcześniejszej fazie rozwoju ją rozpoczniemy. Gdy na grządkach kiełkują już warzywa, nie wchodzą w grę chemiczne metody walki z chwastami. Wówczas doskonale sprawdzą się motyki czy odchwaszczacze, które skutecznie usuną chwasty tuż pod powierzchnią gleby za pomocą ostrych zębów.

 

Odchwaszczacz Fiskars Xact 1027042 / (zdj.: Fiskars)

 

W przypadku odchwaszczacza Xact™ zadanie to przebiega wyjątkowo sprawnie dzięki podwójnym ostrzom do usuwania chwastów oraz ruchomej głowicy ze stali nierdzewnej. Ogrodnicy z pewnością docenią wydajną i komfortową pracę, nowymi produktami. Pozostające w rzędach chwasty usuwamy ręcznie, tak, aby przypadkiem nie wyrwać uprawianych roślin. Resztki chwastów należy wygrabić np. uniwersalnymi grabiami Xact™, które posłużą nam także do wyrównania gleby.

Pamiętajmy, że chwasty możemy wykorzystać do kompostu. Ważne jest, abyśmy nie podlewali roślin bezpośrednio po pieleniu grządek, gdyż małe chwasty mogą się na nowo ukorzenić. W walce z chwastami pomaga również ściółkowanie oraz zastosowanie odpowiednich nawozów.

Wyrywacz do chwastów

Są chwasty, które uwielbiają zadamawiać się w naszych trawnikach. Dlatego warto strzyc trawnik, zanim zakwitną mniszki i inne chwasty, które łatwo się rozsiewają. Pomyślmy również o konkurencji dla chwastów, jak np. dobrej mieszance nasion trawy. Powinna ona zawierać wytrzymałe
i silnie krzewiące się gatunki traw. A jeśli nie uda się wyeliminować chwastów na etapie koszenia trawy to koniecznie pomyślmy o wyrywaczu do chwastów, który pomoże nam skutecznie się z nimi uporać. To niezwykle popularne wśród ogrodników narzędzie jest łatwe i przyjazne w użyciu, a co najważniejsze - usuwa chwast wraz
z korzeniami. W ofercie Fiskars są dwa modele wyrywacza do chwastów - model Xact z ergonomicznym uchwytem bardzo dobrze dopasowującym się do dłoni lub model SmartFit, który posiada regulowaną długość trzonka (w zakresie od od 990 mm do 1190 mm), dzięki czemu narzędzie może być używane przez osoby o różnym wzroście. Wyrywanie chwastów przy użyciu tych narzędzi może być prawdziwą przyjemnością.

Metoda 3 kroków

 

Wyrywacz do chwastów Xact™ Fiskars (zdj.: Fiskars)

Skrobak do fug na uciążliwe chwasty w szczelinach chodnikowych

Nie zapominajmy również o usunięciu mchu i chwastów ze szczelin między płytkami chodnikowymi. Tylko wypielęgnowany, oczyszczony chodnik może być ozdobą ogrodu. Zadanie to nie musi być wcale pracochłonne, jeśli użyjemy specjalnego skrobaka do fug XactTM, który został wyposażony w podwójne ostrze ze stali nierdzewnej. Warto również wiedzieć, że rozwojowi chwastów w ogrodzie skutecznie zapobiega gruba warstwa kory sosnowej wokół krzewów, iglaków i róż. Taką korę można rozsypać również na ścieżkach, pomiędzy rzędami uprawy.

Skrobak do fug Xact™ Fiskars (zdj,: Fiskars)