„Zanim zabierzemy się do prac na działce, zbadajmy odczyn gleby” - Michał Mazik

 

Autorem tekstu jest Michał Mazik

Zdarza się, że posadzimy w ogrodzie ulubione rośliny, a one, pomimo czasochłonnych zabiegów pielęgnacyjnych, optymalnego nawożenia i opryskiwania, nie rosną prawidłowo. Jednym z powodów może być nieodpowiedni odczyn gleby. W łatwy sposób możemy go sprawdzić i w razie potrzeby zmienić. Oto kilka zasad, o których warto pamiętać, planując nasadzenia.

Wypływ jakości gleby na plon

Sprawdźmy jakość gleby

Przed posadzeniem drzew, krzewów owocowych, roślin ozdobnych czy warzyw dokonuję pomiaru odczynu gleby. W wielu sklepach ogrodniczych można zakupić kwasomierz elektroniczny lub pehametr. To przyrządy proste w obsłudze.

Przeważnie mamy do czynienia z glebą kwaśną. Większość gatunków roślin wymaga odczynu obojętnego lub za-sadowego. Kwaśnej ziemi wyjątkowo nie tolerują:

- czereśnia,

- wiśnia,

- śliwa,

- kapusta,

- czosnek,

- szpinak,

- cebula,

- sałata.

W takim wypadku rozsądne jest przeprowadzenie wapnowania.

Wykonuję je jesienią, przed przekopaniem grządek. Wapno powinno bowiem być zmieszane z ziemią. Do tego zabiegu używam zwykle kredy nawozowej – na gleby lekkie i wapna palonego – na ciężkie. To przynosi zamierzone rezultaty. Zwykle daję 4–10 kg wapna lub 10–20 kg kredy na 100 m², chociaż oczywiście dawki uzależnione są od odczynu gleby.

Nawożenie i wapnowanie

Zanim weźmiemy się do pracy, powinniśmy sprawdzić na tabelach, ile nawozu potrzebujemy, aby zmienić pH gleby na optymalne dla nas. Uczulam na przenawożenie – zbyt duża zawartość wapnia w glebie uniemożliwia przyswajanie innych składników, takich jak magnez czy fosfor.

Wapnowanie przeprowadza się z zachowaniem ostrożności. Sam zawsze używam rękawic, aby ochronić dłonie przed poparzeniem. Bezpośrednio po tym zabiegu nie można siać lub sadzić roślin. Ze stosowaniem innych nawozów również należy się wstrzymać 2–3 tygodnie. A samo wapnowanie należy powtarzać co kilka lat.

Większość krzewów owocowych dobrze rośnie na glebach o małej zawartości wapnia, a na jego niedobór wrażliwe są drzewa pestkowe.

Niektóre gatunki roślin preferują gleby kwaśne. Zaliczają się do nich:

- borówki amerykańskie,

- wrzosy,

- różaneczniki,

- hortensje.

Wymienione krzewy dobrze rosną na torfie z dodatkiem ziemi ogrodowej i kory lub ściółki leśnej. Przed posadzeniem rośliny wykopuję duży dół i wypełniam go kwaśnym torfem, korą sosnową i ziemią ogrodową w jednakowych proporcjach. Dopiero wtedy umieszczam sadzonkę.

W uprawie gatunków kwasolubnych powinniśmy unikać stosowania kompostu, obornika  i nawozów mineralnych zasadowych, takich jak saletra magnezowa czy wapniowa. Polecam za to nawozy siarczanowe.

Dobór roślin do rodzaju gleby

Dobierając rośliny do ogrodu, zwracam uwagę na ich wymagania dotyczące rodzaju podłoża i stanowiska. Nie zmienia to faktu, że glebę można „wychować”. Jeśli na przykład jest ona gliniasta, rozluźnimy ją i zwiększymy jej przepuszczalność, przekopując glebogryzarką i dodając piasku. Dodatkowo użyźnimy ją, wzbogacając kompostem lub obornikiem. Na glebach gliniastych dobrze rosną:

- leszczyna,

- dereń biały,

- pasternak.

Z kolei użyźnienie gleby piaszczystej można osiągnąć, wysiewając nawóz zielony. W przypadku ogrodu ozdobnego proponuję skorzystać z łubinu, który ma walory nie tylko odżywcze, ale i dekoracyjne. A jeśli mamy problem z wysychaniem ziemi, zapobiegnie temu ściółkowanie jej świeżo skoszoną trawą bądź korą.