Wiele odmian jabłoni, grusz, śliw i innych gatunków w naturalny sposób buduje strzeliste i wysmukłe korony. Dzieje się tak, bo wyrastające gałęzie zamiast na boki rosną niemal pionowo w górę. W efekcie powstają ostre kąty rozwidleń między przewodnikiem a konarami. Sprzyja to odłamywaniu się pędów zwłaszcza pod ciężarem śniegu lub owoców.

Aby tego uniknąć, oprócz cięcia drzew, konieczne jest odginanie gałęzi wyrastających pod złym kątem. Dotyczy to zwłaszcza drzew młodych, dlatego przyginanie pędów rozpoczynamy już od pierwszego roku po posadzeniu. Udowodniono, że gałązki po przygięciu rosną zdecydowanie wolniej. Dzięki temu zakładanych jest więcej pąków kwiatowych i wyrasta więcej owoców.

1. Starsze, 2-3-letnie gałęzie zwykle trudno nagiąć, dlatego pomocny będzie mocny sznurek. Jeden jego koniec wiążemy do końca gałęzi, a drugi mocujemy do pnia lub kotwy umocowanej w ziemi. Przy mocowaniu do pnia lub niżej położonej gałęzi trzeba owinąć miejsce mocowania materiałem, aby zapobiec wrzynaniu się sznurka w korę.

2. W przypadku młodych drzew właściwe kąty rozwidleń uzyskamy, stosując plastikowe klamerki. Zakładamy je na przewodniku, następnie naginamy gałązkę i zakładamy na nią klamerkę. Jest to wygodna i szybka metoda nadawania odpowiedniego kształtu młodym koronom drzew. Klamerki są trwałe i możemy je wykorzystywać przez wiele lat.

3. Do przyginania najbardziej nadają się 1-2-letnie pędy. Młode gałązki łatwo nagniemy także za pomocą własnoręcznie wykonanych ciężarków. Aby wykonać ciężarek, wystarczy zabetonować w plastikowym pojemniku (np. po jogurcie) haczykowato wygięty kawałek drutu. Po związaniu betonu ciężarek zawieszamy na wybranej gałązce.

Ważne: gałązek nie musimy całkowicie przyginać do poziomego położenia. Wystarczy je tylko nieco nagiąć. Dla większości gatunków konary powinny wyrastać z przewodnika pod kątem od 60° do 90°.  Pamiętamy, aby regularnie sprawdzać, czy sznurek lub elementy mocujące nie wrzynają się w korę. Po 2-3 miesiącach od przygięcia zdejmujemy mocowanie i sprawdzamy, czy pęd naturalnie utrzymuje swoje położenie.