Obok kwiatów letnich nie można przejść obojętnie. Z daleka widzimy ich niezwykłą bujność i czarujące barwy. Trudno wybrać roślinę najpiękniejszą, gdyż wszystkie kuszą swymi wspaniałościami. Gdy w wózku sklepowym zgromadzimy już kilkanaście doniczek z pelargoniami, nemezjami, Million Bells i lobeliami, często czujemy pokusę, aby sięgnąć po jeszcze parę innych roślin.

Każdego roku zachwycają nas kolejne niespodzianki. Przed początkiem kwiatowego sezonu pojawiają się jeszcze wczoraj nieznane gatunki i odmiany. Niebieska scewola zadziwia odmianami o kwiatach białych i różowych, bakopa kwitnie na niebiesko, a pelargonia pyszni się kwiatami do złudzenia przypominającymi drobne różyczki. Na odkrycie czekają gomfrena kulista, mało jeszcze znany motylek i angelonia.

W ostatnich latach coraz popularniejsze są naturalne aranżacje o sielskim uroku. Można do nich wybrać, oprócz roślin jednorocznych, także byliny doniczkowe, jak np. kosmos osiągający 50 cm wysokości czy pachnące goździki, które na tarasie wyczarują aurę otaczającą dom wiejski. Niektóre, np. lnica pospolita i wonna czyścica Calamintha nepeta, są także atrakcją dla pszczół.

Pojemniki dla roślin nie muszą być nowe. Gdy zabraknie doniczek, większą grupę roślin możemy posadzić w wysłużonej wanience ocynkowanej z wywierconym otworem odpływowym lub w dużym koszu wiklinowym wyścielonym folią. Pietruszkę, szałwię, szczypiorek posadźmy w wydobytych ze schowka doniczkach glinianych, które można dowolnie przestawiać. Pojemniki wypełniamy pełnowartościowym podłożem, a ziemię dla roślin kwitnących przez wiele tygodni wzbogacamy nawozem o przedłużonym działaniu. Pamiętajmy, że pojemniki muszą mieć otwory w dnie, zapewniające odprowadzenie nadmiaru wody.

 

Kwietny taras na nowo

Dzięki świeżym, niebanalnym rozwiązaniom kącik wypoczynkowy na tarasie może zyskać niepowtarzalny wygląd. Przedstawiamy kilka łatwych do wykonania pomysłów.

 

Niecodzienna ścianka osłonowa

Dwa rusztowania dla pnączy powstały z pni brzozowych połączonych kratą z prętów stalowych. Połączone z drewnianymi skrzynkami dla roślin staną się niezwykle efektownymi ściankami osłonowymi. Dla każdej skrzynki przycinamy dwa pnie brzozowe na ustaloną długość. Ustawiamy je w kątach skrzynki i mocujemy wkrętami. Pręty kraty przycinamy nożycami do metalu i przytwierdzamy zszywkami tapicerskimi.

Skrzynki wyścielamy grubszą folią i wypełniamy podłożem dla roślin kwitnących. Sadzimy w nich pnące róże, powojniki lub nawet pnącza jednoroczne. Na pozostałej wolnej powierzchni sadzimy byliny, zioła lub kwiaty letnie.

 

 

Pojemnik dla kwiatów letnich

Do końca maja można jeszcze wysiewać kwiaty letnie, jak np. nagietki lub mieszanki różnych gatunków. W sklepach ogrodniczych znajdziemy wiele rozmaitych odmian roślin jednorocznych. Atrakcyjnym lokum może być dla nich blaszana ocynkowana wanienka kupiona na targu staroci. Należy pamiętać o wywierceniu w dnie otworu odpływowego, który osłaniamy kawałkami potłuczonych doniczek. Dno wanny przykrywamy cienką warstwą keramzytu, a na nią sypiemy ziemię dla roślin kwitnących. Rozsiane nasiona przykrywamy cienką warstewką ziemi i ostrożnie podlewamy.

 

Mobilna skrzynka dla roślin ozdobnych

Niedużą rabatę wzniesioną z półką można zmontować własnoręcznie. Najpierw przycinamy nogi z kantówki (np. 8x8 cm) oraz po dwie dłuższe i krótsze deski na skrzynkę (szerokość ok. 25 cm) i półkę (szer. ok. 12 cm). Deski przymocowujemy do nóg wkrętami. Do desek od wewnątrz przywiercamy listwy podtrzymujące dna skrzynek. Płyty dna przycinamy na wymiar i wycinamy narożniki dla nóg. Przymocowujemy dna do listew. Do nóg od spodu przykręcamy ewentualnie rolki (dwie lub cztery). Skrzynkę dla roślin wyścielamy folią.