Spis treści:

  1. Jak uprawiać pelargonię?
  2. Uprawa pelargonii w pojemnikach na balkonie
  3. Stanowisko dla pelargonii
  4. Nasłonecznienie
  5. Podlewanie pelargonii
  6. Nawożenie pelargonii
  7. Oczyszczanie liści pelargonii
  8. Zimowanie pelargonii

Jak uprawiać pelargonię?

Pelargonia jest skromną rośliną. Jej pielęgnacja wymaga niewiele czasu i łatwo ją opanować, nawet jeśli nie ma się ręki do kwiatów. Ta letnia piękność kwitnie bujnie i jest idealna dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z ogrodnictwem. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek od ekspertów Pelargonium for Europe dotyczących pielęgnacji pelargonii, które zapewnią, że będzie obficie kwitła na balkonie i w ogrodzie od wiosny aż do jesieni.

Uprawa pelargonii w pojemnikach na balkonie

Pelargonię w pojemnikach na balkonie możemy uprawiać z uwzględnieniem kilku gatunków:

Pelargonia pachnąca

Pelargonia pasiasta

Pelargonia bluszczolistna

Pelargonia wielkokwiatowa

Wszystkie te gatunki pomimo zróżnicowanych cech charakterystycznych mają bardzo zbliżone wymagania środowiskowe i pielęgnacyjne. Jedną z najbardziej wrażliwych na zmiany temperatur czy wiatr jest pelargonia wielkokwiatowa. Przygotowane sadzonki pelargonii należy przełożyć do większych pojemników, aby mogły rozbudować prawidłowy system korzeniowy pobierający wodę i składniki odżywcze. Wybierz podłoże drenażowe, gdzie może znaleźć się keramzyt lub żwir. W ten sposób będzie udostępniony dostęp do składników mineralnych. Jedną z najistotniejszych rzeczy jest regularne podlewanie, nie tylko w czasach suszy. Dogłębne do korzeni, aby ziemia była przez większość czasu wilgotna.

Stanowisko dla pelargonii

Pelargonie będą kwitły wyjątkowo bujnie, gdy zapewnimy im sporo przestrzeni. Jeśli mają zbyt ciasną doniczkę lub odległość między roślinami jest za mała, nie mogą się odpowiednio rozwinąć. Zaleca się stosowanie skrzynek i doniczek o maksymalnej wysokości 18 centymetrów i pozostawienie przynajmniej 20 cm odległości pomiędzy roślinami.

Nasłonecznienie

Pelargonia pochodzi z tropikalnych regionów Południowej Afryki, a dokładnie z Przylądka Dobrej Nadziei. Dzięki dużemu nasłonecznieniu i łagodnym temperaturom wykształciła się tam niesamowita różnorodność odmian. W naszym klimacie, warunki sprzyjające wzrostowi pelargonii na zewnątrz przypadają jedynie na miesiące bez przymrozków, czyli od maja do października. Pelargonie dobrze czują się w pomieszczeniach, w ciepłych, częściowo lub całkowicie nasłonecznionych miejscach. Dostatecznie nawadniane, wytrzymują intensywny i długotrwały upał.

 Podlewanie pelargonii

Obficie kwitnące pelargonie wymagają odpowiedniego podlewania. W suche i gorące, letnie dni warto podlewać je dwa razy dziennie. Aby ustalić, czy roślina wymaga nawodnienia, należy delikatnie przycisnąć palcem ziemię. Jeśli głębsze warstwy ziemi są suche, to czas, żeby podlać roślinę. Ilość każdorazowo wlanej wody powinna stanowić około 10% pojemności doniczki. Oznacza to, że do doniczki o średnicy 20 cm z pojedynczym kwiatem należy wlać około pół litra wody.

Należy zawsze zadbać o system odprowadzenia nadmiaru wody, by uniknąć zbytniego zawilgocenia gleby. Sucha ziemia doniczkowa nie wchłania wody zbyt szybko, więc kwiaty należy podlewać powoli i unikać intensywnych strumieni wody. Mimo że pelargonie kwitną najbujniej, gdy są podlewane regularnie, w przeciwieństwie do wielu letnich kwiatów, nie doznają trwałego uszczerbku podczas krótkich okresów suszy.

Dostateczne nawożenie

Pelargonia jest rośliną o dużym zapotrzebowaniu na składniki odżywcze, zatem wymaga intensywnego nawożenia. Powinno się ją sadzić we wstępnie nawiezionym podłożu, aby od samego początku zapewnić jej wszelkie niezbędne składniki odżywcze. Alternatywnie, można wymieszać nawóz o przedłużonym działaniu z ziemią lub podawać odżywkę dla roślin przy podlewaniu. Wskazówka: składniki odżywcze znajdujące się we wstępnie nawiezionym podłożu doniczkowym zwykle zostają wykorzystane w ciągu kilku tygodni.

Po tym okresie roślinę trzeba regularnie odżywiać, używając, na przykład, płynnego nawozu. Jeśli używasz nawozu o przedłużonym działaniu, uważnie przeczytaj instrukcję na etykiecie produktu. W przypadku pelargonii zaleca się stosowanie substancji zapewniającej zapas składników odżywczych aż na dziewięć miesięcy. Dziewięciomiesięczny okres ma istotne znaczenie, gdyż został obliczony dla umiarkowanych temperatur wynoszących około 20° C.

Jeśli średnia temperatura jest wyższa, co ma często miejsce w przypadku kwiatów rosnących w donicach balkonowych, nawóz skończy się szybciej. Jeżeli czas uwalniania nawozu wynosi jedynie 5-6 miesięcy, istnieje ryzyko, że składników odżywczych zabraknie przed końcem sezonu.

Oczyszczanie i usuwanie liści pelargonii

Regularne usuwanie zwiędłych kwiatów, liści i uschniętych pędów utrzymuje pelargonie w dobrej kondycji i sprzyja formowaniu pąków, a w rezultacie, nowych kwiatów. Aby usunąć zwiędły kwiat, uchwyć kciukiem i palcem wskazującym jego łodygę przy podstawie i ją wykręć. Usuwanie zwiędłych kwiatów ma większe znaczenie w pielęgnacji odmian o półpełnych i pełnych kwiatach niż w przypadku odmian o pojedynczych kwiatach. Jeśli nie masz czasu lub ochoty na wykonywanie tych czynności, możesz wybrać „samoczyszczące się” odmiany, takie jak Ville lub Decora.

Zimowanie pelargonii

Jak zimować pelargonie?

Jednym z najlepszych rozwiązań jest umieszczenie ich w chłodnym oraz jasnym pomieszczeniu, gdzie temperatura powinna wynosić około 10 stopni Celsjusza. Jest to dość ważne, aby zachować tę temperaturę ze względu na możliwość ponownej wegetacji - przy powyżej 10 stopniach Celsjusza. Temperatura nie powinna być też niższa niż 5 stopni Celsjusza - w przeciwnym wypadku będzie narażona na przemarznięcie.

Kolejnym i ważnym krokiem jest dostęp do światła. Garaż, piwnica czy pomieszczenie bez dostępu do promieni słonecznych sprawi, ze roślina może być osłabiona oraz narażona na choroby grzybowe. W kolejnym sezonie istnieje możliwość, ze nie uda się jej odratować.