Pierwsze cieplejsze dni zachęcają do dłuższych spacerów. Budząca się do życia przyroda, czy to w ogrodzie, czy w lesie, czy na łące, przygotowała już dla nas zieloną ofertę. Nasze rodzime zioła, np. szczypiorek i rzeżucha, już od początku miesiąca wypuszczają zdrowe liście, które na pewno wykorzystamy z przyjemnością w kuchni.

Młoda zieleń pojawia się zupełnie bez naszego udziału na skraju pól, leśnych polankach i duktach, łąkach, a także w ogrodach. Bluszczyk kurdybanek wypuszcza nowe pędy i liście o każdej porze roku, „przepełza” przez ogrodzenie i zapuszcza korzenie w cienistym miejscu między krzewami lub przy brzegu trawnika. Długie rozłogi uważanej często za chwast leczniczej i przyprawowej byliny bardzo ładnie prezentują się w wiszących amplach lub w donicach wokół wyższych roślin.

Bardzo często gorzkawemu ziołu towarzyszy aromatyczny czosnaczek pospolity Alliaria officinalis. Jego spożycie, w przeciwieństwie do czosnku zwyczajnego czy niedźwiedziego, nie wywołuje jednak „czosnkowego oddechu”. Bylina ta czuje się dobrze w ogrodzie naturalnym. Zagnieżdża się w żywopłotach i między różnymi krzewami albo pod płotami w pobliżu kęp pokrzywy.

Mało kto wie, że pokrzywa zwyczajna Urtica dioica jako młoda roślina ma niewiele parzących włosków. Natomiast pędy i liście jej mniejszej kuzynki żegawki Urtica urens są całe pokryte parzącymi włoskami. Złamany pęd wydziela mieszaninę histaminy i innych substancji powodujących zaczerwienienie, a także pieczenie skóry. Dawniej to działanie wykorzystywano do uśmierzania bólów artretycznych i reumatycznych.

Oba dzikie gatunki mają mnóstwo witamin i minerałów. Dlatego możemy je bez obaw umieszczać często w jadłospisie. Aby uniknąć bolesnych doznań, należy zrywać pokrzywy w rękawiczkach. Na wiosnę pędy tej rośliny ścinamy tylko w całości. Później wykorzystujemy jedynie odcinki wierzchołkowe. Nie bójmy się obróbki pokrzyw: liście posiekane na surówkę, jak również suszone na herbatkę tracą swe parzące zdolności.

Rodzime zioła kuchenne

Nasze rodzime zioła kuchenne, przede wszystkim pietruszka naciowa Petroselinum crispum, powinny zajmować szczególne miejsce w każdym ogrodzie. Do pietruszki trochę podobny jest trujący blekot pospolity, którego trudno jednak pomylić nawet z jej dziką formą. Odmiany pietruszki o liściach gładkich lub kędzierzawych możemy wysiewać do skrzynek balkonowych albo na grządce warzywnej, np. na jej obrzeżu. Pamiętajmy, że co rok należy zmieniać miejsce uprawy, a biorąc pod uwagę inne selerowate (np. koper, seler, kolendra), powrót na to samo stanowisko może nastąpić po 4 latach. 

Biedrzeniec jest ważnym składnikiem zielonego sosu frankfurckiego. Na grządce zimotrwała bylina może rosnąć przez lata w jednym miejscu. Uprawiana w doniczce jest mniej trwała. W ogrodzie leśna przytulia wonna czuje się dobrze w lekkim półcieniu pod krzewami. Jej kanciaste pędy ścinamy sekatorem, aby nie wyciągać z ziemi delikatnych długich części rośliny.