Więcej o roślinie poniżej:

Rzeżucha ogrodowa, pieprzyca siewna (Lepidium sativum)

kategoria:  zioła

stanowisko:   słońce, półcień

wysokość:  do 50 cm

mrozoodporność:  -

odczyn gleby:  obojętny, lekko kwaśny

preferencje glebowe: żyzna, piaszczysto-gliniasta

podlewanie:  dużo

barwa liści/igieł: zielona

barwa kwiatów:  biała, jasnoróżowa

pokrój: wzniesiony

okres kwitnienia: czerwiec-lipiec

wysiew: wiosna, lato, jesień

rozmnażanie: siew

trwałość liści:  sezonowe

zastosowanie:  balkony, roślina jadalna, tarasy, rabata ziołowa, pomieszczenia

tempo wzrostu:   szybkie

Rzeżucha siewna lub inaczej pieprzyca pochodzi z krajów basenu Morza Śródziemnego i Azji Mniejszej. Była ceniona już w czasach starożytnych. Do Europy Środkowej trafiła dzięki Rzymianom.

Rzeżuchę najlepiej wysiać na około 5 dni przed świętami wielkanocnymi, jeżeli planujemy udekorować nią święconkę lub stół wielkanocny. Wystarczy gaza, uprawa w doniczce czy kiełkownicy, aby przyniosło to najlepsze rezultaty. Wystarczy codziennie spryskiwać ją wodą lub przelewać słoik z gazą, na której urośnie bez większych problemów.

Należy zapewnić jej temperaturę w granicach 20 stopni Celsjusza oraz wietrzyć pojemnik do kiełkowania, aby nie wytworzyła się pleśń. Młode listki rzeżuchy są doskonałe w smaku, lecz warto pamiętać, że w samych kiełkach, już po 2-3 dniach jest najwięcej wartości odżywczych i witamin.

Rzeżucha to roślina jednoroczna o wysokości od 30 do 50 cm, owalnych listkach i białych do różowych kwiatach. W sprzedaży są oferowane odmiany o liściach prostych, kędzierzawych i dużych.

Rzeżucha nie stawia wygórowanych wymagań co do jakości podłoża. Optymalne warunki rozwojowe zapewnia stanowisko w słońcu lub półcieniu. Jeśli miejsce jest ciepłe, uprawa udaje się także w cieniu.

Od marca do września rośliny możemy uprawiać w gruncie, w okresie zimowym tylko w domu na parapecie. Nasiona wysiewamy gęsto i przysypujemy cienką warstwą ziemi (lub pozostawiamy w ogóle bez okrycia), następnie delikatnie dociskamy do podłoża.

Do spożycia nadają się nie tylko młode siewki, lecz także liście roślin dojrzałych oraz ostre w smaku kwiaty. Do zbioru najlepsze są młode, około 7, 10-centymetrowe roślinki, które winno się ścinać krótko nad powierzchnią podłoża. Znaczenie kulinarne ma wyłącznie świeża rzeżucha, bo tylko w takiej postaci zachowuje ona nie tylko smak, ale też walory zdrowotne (jest bowiem bogata w witaminę C).

Rzeżucha jest doskonałym dodatkiem do kanapek, twarożku i sałatek. Ponadto wzmacnia serce, wzmaga produkcję czerwonych ciałek krwi, a także łagodzi bóle głowy i zębów.

Rzeżucha rośnie nawet na ułożonych warstwami płatkach papierowego ręcznika lub wacie. Podłoże musi być zawsze mokre.