Więcej o roślinie poniżej:

Bluszcz pospolity (Hedera helix)
kategoria:  pnącza
stanowisko:   półcień, cień
wysokość:  do 25 m
mrozoodporność:  do -25°C
odczyn gleby:  lekko zasadowy
preferencje glebowe: próchnicza, piaszczysto-gliniasta; tolerancyjny
podlewanie:  dużo
barwa liści/igieł: zielona, biało-zielona, żółto-zielona
barwa kwiatów:  zielonożółta
pokrój: pnący
okres kwitnienia:  wrzesień-październik
wysiew: -
rozmnażanie: sadzonki pędowe
trwałość liści:  zimozielone
zastosowanie:  ogrody, (roślina pnąca lub okrywowa, balkony, tarasy, pomieszczenia
tempo wzrostu:   szybkie

Bluszcz pospolity to niezawodne pnącze, nadające się do wykorzystania także w charakterze rośliny okrywowej. Tworzy gęsty dywan liści. Tam, gdzie przyjmie się bluszcz, chwasty nie mają praktycznie żadnych szans. Walorem tej rośliny jest długowieczność, znane są przykłady roślin osiągających wiek prawie 400 lat. Wiecznie zielony bluszcz uchodzi za symbol życia wiecznego. Symbolika ta towarzyszy nam już co najmniej od średniowiecza.

Bluszcz to silnie rosnące drewniejące pnącze, które na płaskich powierzchniach ładnie się płoży. Bujnie ulistnione pędy tworzą pewnego rodzaju maty grubości 10-30 cm.

Bluszcz łatwo adaptuje się w niemal każdych warunkach rozwojowych. Może rosnąć zarówno w słońcu, jak i cieniu, w dodatku nawet w miejscach suchych. Preferuje jednak stanowiska pół-cieniste do cienistych, gdzie utrzymuje się umiarkowana wilgotność powietrza, a ziemia jest żyzna i próchniczna. Dla roślin zagrożeniem może być ostre zimowe słońce, mogące powodować tzw. suszę fizjologiczną. O zjawisku tym mówimy wtedy, gdy rośliny oddają wodę przez parowanie i nie mogą uzupełnić zapasów z zamarzniętej ziemi.

Pędy bluszczu łatwo się ukorzeniają, dlatego rośliny możemy rozmnożyć przez sadzonkowanie.

Na stanowiskach suchych rośliny warto osłaniać przed słońcem, np. stroiszem. Cięcie pędów powoduje ich zagęszczanie. Nasadzenia wytyczające linię brzegową rabatek należy stale korygować.

Bluszcz jest niezastąpiony tam, gdzie ziemia jest sucha, a słońca niewiele.

Bardzo efektownie prezentuje się nasadzenie z bluszczu z wysepkami białych i żółtych narcyzów.