Więcej o roślinie poniżej:

Barwinek pospolity Vinca minor
kategoria:  krzewinki
stanowisko:   półcień, cień
wysokość:  10-30 cm
mrozoodporność:  do -20°C
odczyn gleby:  obojętny, lekko zasadowy, lekko kwaśny
preferencje glebowe: żyzna, próchnicza, przepuszczalna
podlewanie:  średnio
barwa liści/igieł: zielona, żółto-zielona, biało-zielona
barwa kwiatów:  niebieska, fioletowa, biała
pokrój: płożący 
okres kwitnienia:  maj, sierpień
wysiew: -
rozmnażanie: sadzonki zielne, podział kęp, odkłady
trwałość liści:  zimozielone 
zastosowanie:  roślina okrywowa, rabaty, parki
tempo wzrostu:   szybkie

Barwinek pospolity tworzy jedyne w swoim rodzaju kobierce tkane z drobnych niebieskich kwiatów i ciemnozielonych liści. Ojczyzną barwinka są lasy środkowej i wschodniej Europy, a także centralnej Azji. Barwinek utrzymuje liście przez cały rok. Między kwietniem a majem na krótkich wyprostowanych pędach pojawiają się gwiazdkowate kwiaty. Te, w zależności od odmiany, mogą być purpurowo fioletowe (odmiana ‘Rubra’) lub białe (odmiana ‘Alba’).

Dzięki długim, stale korzeniącym się pędom barwinek tworzy gęste dywany wysokości 10-15 cm. Rośliną spokrewnioną z barwinkiem pospolitym jest barwinek większy. Jak sama nazwa wskazuje, jest od wyższy od swego krewniaka, ma też większe kwiaty i liście. Ponadto preferuje nieco cieplejsze stanowiska.

Barwinek pospolity lubi stanowiska półcieniste do cienistych i próchniczne, luźne, świeże podłoże.

Najprostszym sposobem rozmnożenia roślin jest ścięcie ukorzenionych pędów. Możliwe jest też pozyskanie nowych roślin zarówno przez podział, jak i sadzonkowanie.

Aby barwinek mógł się rozprzestrzeniać, musi mieć zapewniony stały dopływ substancji pokarmowych. Dlatego w okresie wzrostu zalecane jest zasilenie uprawy pojedynczą dawką kompostu.

Bardzo dobrze przyjmuje się barwinek pomiędzy drzewami i krzewami, a także na otwartych przestrzeniach w cieniu. Nadaje się do uprawy w pojemnikach, np. w skrzynkach osadzonych na balustradzie lub wiszących koszach.

Barwinek pospolity (znany też jako barwinek mniejszy) wygląda efektownie w połączeniu z tawułkami, naparstnicami, narcyzami.