Więcej o roślinie poniżej:

Narcyz Narcissus

kategoria:  cebulowe

stanowisko:   słońce, półcień

wysokość:  20-60 cm

mrozoodporność:  do -20°C

odczyn gleby:  obojętny

preferencje glebowe: żyzna, przepuszczalna, próchnicza

podlewanie:  średnio

barwa liści/igieł: zielona

barwa kwiatów:  biała, żółta, pomarańczowa

pokrój: wzniesiony

okres kwitnienia: marzec-czerwiec

wysiew: -

rozmnażanie: cebulki przybyszowe

trwałość liści:  sezonowe

zastosowanie:  rabaty, balkony, kwiaty cięte, tarasy

tempo wzrostu:   szybkie

Narcyz jest dostępny w wielu formach. Szacunkowe dane mówią o około 40 gatunkach i jeszcze większej liczbie odmian (to wynik kilkusetletniej pracy hodowców). Kwiaty narcyzów różnią się kształtem, wielkością, jak również kolorem.

Najwięcej jest odmian w odcieniach żółtego, są jednak i takie, które mają kwiaty kremowe i białe. U alergików kontakt z sokiem narcyza może wywołać podrażnienie skóry. Cebulki tych ozdobnych roślin bywają niszczone przez karczowniki. 

Idealne do wysadzenia jesienią:

Liście narcyza rozwijają się równocześnie z pędem kwiatowym i rosną często jeszcze po kwitnieniu. Liście są wąskie i przypominają źdźbła trawy. W zależności od gatunku i odmiany, narcyzy osiągają wysokość od 10 do 60 centymetrów.

Narcyzy trąbkowe wydają z jednego pędu tylko jeden kwiat, natomiast odmiany z grupy tazetta – kilka (kwiaty z tej grupy są małe, wydzielają także bardzo przyjemny zapach). Okres kwitnienia narcyzów zaczyna się w marcu i trwa do maja.

Narcyzy czują się najlepiej na stanowiskach słonecznych do półcienistych, w podłożu żyznym, próchnicznym, utrzymującym lekką wilgotność.

Formy wielkokwiatowe, np. narcyzy trąbkowe, sadzi się od września do października. Formy dzikie można sadzić już miesiąc wcześniej. Cebulki sadzimy na głębokość dwukrotnie większą niż ich średnica. Zasilanie przeprowadza się w okresie kwitnienia – raz do roku lub raz na dwa lata – w zależności od żyzności podłoża. Liście usuwamy dopiero, gdy zwiędną.  

Narcyzy są niezastąpioną ozdobą ogrodu wiosennego. Mogą być uprawiane na rabacie, jak i w doniczce.

Cięte narcyzy wydzielają w wazonie kleisty sok, który zatyka pory innych roślin,  powodując ich więdnięcie.