Więcej o roślinie poniżej:

Kosaciec żyłkowany (Iris reticulata)

kategoria:  cebulowe

stanowisko:   słońce

wysokość:  10-15 cm

mrozoodporność:  do -20°C

odczyn gleby:  obojętny

preferencje glebowe: żyzna, przepuszczalna, lekka, piaszczysta

podlewanie:  średnio

barwa liści/igieł: zielona

barwa kwiatów:  niebieska, biała, fioletowa

pokrój: wzniesiony

okres kwitnienia: marzec-kwiecień

wysiew: -

rozmnażanie: cebulki przybyszowe

trwałość liści:  sezonowe

zastosowanie:  rabaty, skalniaki, balkony, tarasy

tempo wzrostu:   szybkie

Kosaciec kwitnie jeszcze wcześniej niż śnieżyca, bo jego kwiaty pojawiają się już w lutym. Rośliny są wytrzymałe. Kwiaty dość dobrze znoszą minusowe temperatury. Tzw. przydawka klasyfikująca (czyli nazwa gatunkowa: żyłkowany) wzięła się od żyłkowatej skórki, która pokrywa cebulkę kosaćca. 

Kosaciec żyłkowany osiąga wysokość od 10 do 20 centymetrów i sprawia wrażenie rośliny filigranowej. Z jednej cebulki wyrasta tylko jeden pęd kwiatowy, z którego wyrasta tylko jeden kwiat. W zależności od odmiany, kwiaty mogą być fioletowe, niebieskie lub białe. Cechą charakterystyczną wszystkich kosaćców żyłkowanych jest żółta plamka wargowa. Trawiaste liście wybijają w okresie kwitnienia.

Kosaćce muszą rosnąć w przepuszczalnym podłożu. Ziemia powinna być sucha, przede wszystkim latem, w okresie spoczynku cebulek. Jeśli podłoże ma tendencję do przemakania, należy prowadzić uprawę na warstwie drenażu z piasku i tłucznia. Najlepsze warunki rozwoju kosaćca panują w miejscach słonecznych oraz osłoniętych.

Cebulki sadzi się od września do października na głębokość ok. 5 centymetrów. Odstępy między cebulkami powinny wynosić ok. 8 centymetrów. Jeśli warunki uprawy zostaną spełnione, rośliny nie będą wymagać żadnych dodatkowych zabiegów pielęgnacyjnych. Przekwitłe kwiaty usuwamy na bieżąco, zwiędłe liście wycinamy wtedy, gdy pożółkną. 

Kosaciec żyłkowany rośnie dobrze w słonecznych skalniakach. Jeśli podłoże jest dostatecznie suche, może być uprawiany także na rabacie.

Rabatowe uprawy kosaćca mogą być niszczone przez karczownika. Kosaćce nadają się także do uprawy doniczkowej.