Więcej o roślinie poniżej:

Kosaciec (Iris)

kategoria:  byliny

stanowisko:   słońce, półcień, cień (zależy od gatunku)

wysokość:  15 cm - 1 m

mrozoodporność:  do -20°C

odczyn gleby:  obojętny

preferencje glebowe: żyzna, piaszczysto-gliniasta, przepuszczalna do podmokłej (zależy od gatunku)

podlewanie:  średnio, dużo (zależy od gatunku)

barwa liści/igieł: zielona

barwa kwiatów:  niebieska, biała, różowa, czerwona, żółta, fioletowa, pomarańczowa, brązowa

pokrój: wzniesiony, kępiasty

okres kwitnienia: lipiec-wrzesień (zależy od gatunku)

wysiew: -

rozmnażanie: podział kłączy

trwałość liści:  sezonowe

zastosowanie:  rabaty, skalniaki, balkony, kwiaty cięte, tarasy, obrzeża zbiorników wodnych (zależy od gatunku)

tempo wzrostu:   szybkie

Całe piękno i różnorodność kosaćca oddaje najpełniej jego botaniczna nazwa Iris, co znaczy tęcza. Nazwa nie jest przypadkowa, nawiązuje bowiem wprost do całej gamy kolorów, na jakie wybarwiają się kwiaty. U niektórych odmian są one nawet wielobarwne. Chwaląc kosaćce, nie można nie wspomnieć o ich charakterystycznych mieczowatych liściach.

Najpopularniejszym przedstawicielem rodzaju Iris jest kosaciec bródkowy, zawdzięczający swą nazwę charakterystycznemu rysunkowi na listkach. W obrębie tego gatunku wyróżnia się trzy grupy roślin: wysokie, średnie i niskie.

Pierwsze osiągają wysokość od 70 do 120 cm i kwitną od maja do lipca. Można je z powodzeniem aranżować z kwitnącymi także w maju kosaćcami średnimi, które osiągają wysokości od 40 do 70 cm. Ostatnie, czyli kosaćce niskie, mają wysokość od 10 do 40 cm, kwitną na przestrzeni kwietnia i maja i są polecane przede wszystkim do ogrodów skalnych.

Pewna grupa kosaćców może być uprawiana w środowisku wodno-bagiennym; od czerwca do sierpnia kwitnie kosaciec gładki, od maja do czerwca zaś kosaciec żółty i syberyjski. Cała trójka wyróżnia się filigranowymi kwiatami bez bródki i osiąga wysokość od 50 do 100 cm.

Dla kosaćców bródkowych idealne jest słoneczne stanowisko w umiarkowanie wilgotnym, przepuszczalnym i żyznym podłożu. Kosaciec gładki, żółty i bagienny tolerują także półcień, preferując podłoża wilgotne do mokrych.

Kosaćce sadzimy jesienią. Górna trzecia część kłącza powinna wystawać ponad podłoże. Późną jesieni, gdy liście zżółkną, usuwamy je z rabaty. Wiosną byliny zasilamy dojrzałym kompostem. Kosaćce możemy rozmnożyć przez podział korzeni, zabieg ten stosuje się także w wypadku słabnącego kwitnienia.