Kwiaty czarnego bzu od wieków znane są i stosowane jako środek leczniczy na wszelkiego rodzaju przeziębienia i infekcje dróg oddechowych, zwłaszcza z gorączką i kaszlem. Napar działa napotnie, pomagając obniżyć temperaturę ciała, a także wykrztuśnie, pomagając pozbyć się wydzieliny przy mokrym kaszlu. Nalewka z kwiatów czarnego bzu oprócz walorów smakowych ma mnóstwo witamin i cennych dla zdrowia składników. Zobaczcie, jak przygotować nalewkę z kwiatów czarnego bzu!

Nalewka z kwiatów czarnego bzu - składniki:

  • ok. 50 baldachów kwiatowych czarnego bzu
  • litr wody
  • szklanka cukru lub płynnego miodu
  • łyżeczka ekstraktu z wanilii 
  • 4 duże cytryny 
  • litr czystej wódki lub spirytusu 96%

Nalewka z kwiatów czarnego bzu - przygotowanie

Z kwiatów odcinamy zielone łodyżki. Wodę zagotowujemy i w gorącej rozpuszczamy cukier (jeśli mamy zamiar dodać miód, przez rozpuszczeniem go w wodzie, wodę studzimy). Dodajemy ekstrakt z wanilii i mieszamy.

Cytryny szorujemy, parzymy we wrzątku i kroimy na cienkie plasterki. Razem z kwiatami wrzucamy do słoja. Zalewamy wodą z cukrem lub miodem i wanilią. Odstawiamy na ok. 5 dni  w ciepłe miejsce (od czasu do czasu zawartość słoja można przemieszać drewnianą wyparzoną łyżką).

Następnie nalewkę przecedzamy przez sitko o drobnych oczkach lub gazę,  a powstały syrop łączymy z alkoholem i sokiem wyciśniętym z pozostałych cytryn. Przelewamy do butelek. Odstawiamy na ok, 2 i 5 miesiąca w ciemne miejsce (choć nalewka jest pyszna już po kilku dniach).

Zobacz też: