1. Miodunka plamista Pulmonaria officinalis tworzy gęste kobierce w świetlistym cieniu. Od kwietnia do maja kwitnie niebiesko, purpurowoczerwono lub biało. Bardzo dekoracyjnie wyglądają liście centkowanej miodunki plamistej. Na jednym metrze kwadratowym sadzimy 10-15 roślin.

2. Do ogrodu wiosennego polecana jest niebiesko kwitnąca ułudka wiosenna Omphalodes verna. Jej rozłogi pokrywają podłoże liśćmi na wysokość 10-20 cm. Ułudka jest polecana do miejsc półcienistych do cienistych. Na jednym metrze kwadratowym sadzimy 10-15 roślin.

3. Tawułka chińska Astilbe chinensis var. pumila to idealna roślina na małe powierzchnie do nasadzeń w sąsiedztwie roślin drzewiastych. Przy obfitym podlewaniu doskonale znosi słońce. Od sierpnia wykształca różowe kłosy kwiatowe. Na jednym metrze kwadratowym sadzimy 9-12 roślin. 

4. Epimedium Epimedium czuje się najlepiej na stanowiskach półcienistych i osłoniętych. Od kwietnia do maja nad dużymi sercowatymi liśćmi utrzymują się filigranowe kwiaty. Na jednym metrze kwadratowym sadzimy 8-12 roślin. 

5. Dzwonek Poszarskiego Campanula poscharskyana okrywa podłoże kobiercem niebieskich kwiatów. Liście tego gatunku są wiecznie zielone. Dzwonek lubi miejsca słoneczne do półcienistych. Na jednym metrze kwadratowym sadzimy 9-12 roślin.

6. Bodziszek czerwony Geranium sanguineum odmiany ‘Tiny Monster’ rośnie w szybkim tempie, czuje się najlepiej w miejscach słonecznych, nadaje się na obwódki. Kwitnie od lipca do września. Już 1-2 rośliny pokrywają powierzchnię 1 metra kwadratowego. 

7. Długowieczna pragnia kuklikowata Waldsteinia geoides tworzy soczystozielone poduchy, z których od kwietnia do maja wyrastają żółte kwiaty. Pragnia sprawdza się wyśmienicie w mieszanych nasadzeniach w miejscach cienistych do półcienistych. Na jednym metrze kwadratowym sadzimy 8-12 roślin.

8. Jasnota plamista Lamium maculatum preferuje miejsca cieniste do półcienistych, poza tym jest bardzo niewymagająca. Kwiaty tej dzikiej byliny otwierają się od maja do lipca, w tym czasie wabią chmary motyli. Ozdobne liście utrzymują się na roślinach aż do zimy. Na jednym metrze kwadratowym sadzimy 8-10 roślin. 

 

Byliny dywanowe na miejsca słoneczne lub lekko ocienione

 

9. Główny okres kwitnienia barwinka pospolitego Vinca minor przypada na kwiecień i maj. Jednak kwitnienie wtórne może utrzymywać się nawet do jesieni. Lubi stanowiska półcieniste do cienistych. Na jednym metrze kwadratowym sadzimy 8-12 roślin. 

10. Runianka japońska Pachysandra terminalis dobrze sprawdza się w nasadzeniach wielkopowierzchniowych w cieniu. Kwiaty niepozorne. Na jednym metrze kwadratowym sadzimy 10-12 roślin.