Drzewa i krzewy o ciemnych liściach to prawdziwe oryginały! Mogą stać się punktem centralnym ogrodu, ale sprawdzą się także jako przełamanie kolorystyczne w pasie zieleni czy jako część wielobarwnych kompozycji. Bez względu na ich wykorzystanie, zawsze są wyrazistym, pobudzającym zmysły obserwatora akcentem. Rośliny o ciemnych liściach lepiej znoszą ekspozycję na światło słoneczne, które dodatkowo powoduje ich głębsze, intensywniejsze wybarwienie.

Ogromną swobodę w doborze odcieni oferuje pęcherznica kalinolistna Physocarpus opulifolius, krzew dorastający średnio do 2 metrów. Ta niewymagająca, odporna na niskie temperatury i środowisko miejskie roślina występuje w wielu odmianach o ciemnych liściach, od ciemnopomarańczowych do niemal czarnych. Najpopularniejsze to m.in.: ‘Diable d’Or’, ‘Diabolo’, ‘Lady in Red’, ‘Little Devil’.

Gatunkiem o zbliżonym rozmiarze i równie dużej tolerancji na warunki siedliska jest bez czarny Sambucus nigra ‘Black Lace’. W czerwcu obsypuje się jasnoróżowymi pachnącymi kwiatostanami, które doskonale kontrastują z niemal czarnymi, mocno powcinanymi liśćmi. Najlepiej prezentuje się na stanowisku słonecznym, w cieniu może potęgować wrażenie niedoświetlenia.

Perukowiec podolski Cotinus coggygria zachwyca nietuzinkowym kształtem liści, ale jego najwspanialszą ozdobą są puszyste pióropusze kwiatostanów, a później również owocostanów. Odmiana ‘Royal Purple’ odznacza się intensywną purpurą liści i kwiatów. Dorasta do 3 metrów. Niższym reprezentantem omawianych roślin jest berberys Thunberga Berberis thunbergii odmiany ‘Atropurpurea Nana’. Optymalny rozwój osiągnie na glebach alkalicznych, na stanowisku słonecznym.

Jabłoń Malus odmiany ‘Royalty’ dorasta do 4-6 metrów, tworząc nisko rozgałęzioną stożkowatą koronę. W maju gęsto obsypuje się ciemnoczerwonymi kwiatami, następnie wykształca liście, czerwone podczas rozwoju  i purpurowe w pełni wegetacji. W sierpniu zaś pojawiają się małe czerwone jabłka.

 

Barwna wariacja

Jeśli chcemy, by nasz ogród pasował do rodzimego krajobrazu i jednocześnie przełamywał schemat, doskonałym wyborem będzie leszczyna południowa ‘Purpurea’ Corylus maxima, która jest barwną wariacją leszczyny pospolitej Corylus avellana. Od stałego bywalca polskich lasów różni się purpurową barwą liści i ciekawymi jadalnymi owocami.

W lutym pojawiają się żółte bazie, zwiastujące początki wiosny w naszym ogrodzie.

 

 

Polecane rośliny

1. Jabłoń ‘Royalty‘ jest zmienna w ciągu roku, ma ozdobne liście, kwiaty i owoce.

2. Pęcherznica kalinolistna ‘Diabolo‘ ma puszyste kwiatostany, zwykle białe z różowymi akcentami, i czerwone owocostany.

3. Berberys Thunberga Atropurpurea Nana‘ idealnie prezentuje się na skalniakach czy jako niski żywopłot.

4. Perukowiec podolski ‘Royal Purple‘ wymaga miejsc słonecznych lub półcienistych i gleb alkalicznych. 

5. Bez czarny ‘Eva‘ wyróżnia się ciemnopurpurowymi, czasem prawie czarnymi błyszczącymi liśćmi.