Lambertówki i zellerówki - pod tymi nazwami kryją się różne odmiany orzechów laskowych. Różnią się kształtem orzechów i długością osłaniającej je okrywy. Odmiany należące do grupy zellerówek charakteryzują się raczej okrągłymi lub trójkątnymi orzechami i dość krótkimi okrywami. Dzięki temu łatwo można je wyłuskać.

Odmiany te w większości pochodzą od leszczyny pospolitej Corylus avellena. Z kolei lambertówki, pochodzące od leszczyny południowej Corylus maxima, mają zwykle wydłużony kształt orzechów i znacznie dłuższe okrywy owocowe.

Orzechy znacznie trudniej się wyłuskują, ale, w porównaniu z zellerówkami, są za to lepsze w smaku. Istnieją również formy pośrednie między tymi dwoma typami.

 

 

Polecane odmiany

1. Odmiana ‘Purpurea’ od wiosny do późnej jesieni zachwyca przede wszystkim ciemnoczerwonymi liśćmi. Mimo że odmiana ta uprawiana jest przede wszystkim dla walorów ozdobnych, rodzi także jadalne owoce. Podobnie jak liście, okrywy orzechów także mają niespotykane bordowe zabarwienie.

2. Forma „leśna”. Rosnące w stanie naturalnym krzewy leszczyny spotykamy zwykle na obrzeżach lasów. Dostarczają ptakom schronienia, a leśnym zwierzętom pożywienia w postaci orzechów. Owoce zwykle są mniejsze od owoców odmian uprawnych. Ma niewielkie wymagania i praktycznie może rosnąć na każdym stanowisku.

3. ‘Cenny Webba’ to znana odmiana ogrodowa o wydłużonych owocach dojrzewających pod koniec września. Orzechy z osłon trzeba wyłuskiwać ręcznie. Krzewy rosną niezbyt silnie i są mało wymagające. Odmiana ta jest również dobrym zapylaczem dla innych odmian.

4. ‘Cud z Bolliwier’ to bardzo plenna i jedna z najczęściej uprawianych w Polsce odmian. Po dojrzeniu orzechy same wypadają z okryw pod krzew, skąd łatwo możemy je zebrać.