Wiele osób obawia się, że młode drzewa i krzewy nie wytrzymają zimy. Niepotrzebnie się boją. Drzewa i krzewy przechodzą zimą w stan uśpienia - spowalniają wzrost i zużywają mniej energii. Można je bezpiecznie sadzić, dopóki ziemia nie zamarznie, czyli zazwyczaj do pierwszych przymrozków.

Jakie drzewa i krzewy sadzimy jesienią?

Jesienią sadzimy przede wszystkie te gatunki, które najwcześniej rozpoczynają wegetację. Dzięki temu mają czas na mocne ukorzenienie przed nadejściem mrozów. W miesiącach jesiennych sadzimy ozdobne drzewa i krzewy liściaste i iglaste takie jak: kasztanowce, lipy, wierzby czy modrzewie. Dobrym rozwiązaniem jest także zakładanie żywopłotu z cyprysików, żywotników, bukszpanu czy ostrokrzewu. Jeśli część roślin się nie przyjmie, wiosną będzie je można zastąpić. Jesienią bardzo dobrze przyjmują się także mrozoodporne drzewa i krzewy owocowe: jabłonie, grusze, maliny, aronia, porzeczki, agrest, świdośliwa i leszczyna.

Korzyści z jesiennego terminu sadzenia

- Jesienny termin sadzenia daje drzewom i krzewom czas na przygotowanie się do przyszłorocznego sezonu wegetacyjnego. Połączenie niższych temperatur i obfitych opadów deszczu pozwala na silne ukorzenienie się roślin. Dzięki temu łatwiej mogą poradzić sobie z ekstremalnymi upałami lub letnimi suszami w nadchodzącym sezonie wegetacyjnym.

- Jesień to optymalny czas na sadzenie drzew i krzewów z gołym korzeniem.  Są one tańsze niż rośliny w pojemnikach i stanowią doskonały wybór, gdy potrzebna jest ich duża ilość - na przykład na nowy żywopłot.

- Wiosna wiąże się ogromem pracy w ogrodzie. Jeśli jesienią wykonamy chociaż część z planowanych nasadzeń, oszczędzimy czas, który wiosną przeznaczymy na inne prace.

Jak poprawnie sadzić drzewa i krzewy?

Kupując rośliny powinniśmy zwrócić uwagę na ich stan i kondycję. Kora na pniu i pędach powinna być gładka i bez uszkodzeń. Drzewka muszą mieć prosty pień i dobrze wykształcony system korzeniowy. Rośliny z gołym korzeniem nie mogą być przesuszone. Dobrze jest na czas transportu owinąć korzenie wilgotnym materiałem, a po przywiezieniu na miejsce od razu je posadzić. Przesuszenie korzeni jest najczęstszą przyczyną nieprzyjęcia się rośliny.

Przygotowanie podłoża jest kluczem do udanego sadzenia. Posadzone drzewa będą rosły w jednym miejscu przed długie lata, więc warto zainwestować w nie od samego początku. Należy odpowiednio wcześniej przygotować glebę - odchwaścić, spulchnić i przekopać. Żeby poprawić jakość podłoża dobrze jest sięgnąć po kompost oraz nawozy mineralne wieloskładnikowe.

Obowiązkowo porządnie podlej roślinę zanim wyjmiesz ją z doniczki. Następnie wykop dół, który jest wystarczająco głęboki i szeroki, aby pomieścić bryłę korzeniową z odpowiednią ilością miejsca wokół niej. Dla większości gatunków wystarczający jest taki o średnicy 40-50 cm i głębokości 30-40 cm.

Jeżeli sadzone drzewko wymaga palikowania, wbij palik od strony zachodniej w odległości ok. 10 cm od pnia.

 Upewnij się, że gleba na dnie dołka została spulchniona i rozluźniona. Na dnie usyp niewielki kopczyk, postaw na nim roślinę i rozłóż delikatnie korzenie. W trakcie zasypywania dołu wokół bryły korzeniowej możesz podsypać kompostu lub długo działającego nawozu wieloskładniowego.

Zanim przysypiesz roślinę do końca, najpierw ją porządnie podlej. Dzięki temu ziemia będzie lepiej przylegać do korzeni. Przed zakończeniem pracy wyściółkuj glebę wokół roślin na grubość kilku centymetrów. Ochronisz rośliny przez przemarznięciem, a glebę przed zachwaszczeniem oraz parowaniem wody.