Wybór chryzantem jest naprawdę ogromny i urozmaicony. Koszyczki kwiatowe wielu odmian składają się z ładnie ubarwionych zewnętrznych kwiatów języczkowych, które otaczają środek z żółtymi kwiatami rurkowatymi. Inne złocienie zachwycają pełnymi kwiatami jednobarwnymi, wielobarwnymi lub w odcieniach jednego koloru.

Ich pędy tworzą mniej lub bardziej gęstą kępę ozdobioną mnóstwem większych lub mniejszych kwiatów. Wachlarz barw rozciąga się od ciepłych, nasyconych odcieni koloru czerwonego i brązowego do świeżych tonów białych i cytrynowożółtych.

Chryzantemy są sprzedawane najczęściej jako pojedyncze okazy doniczkowe, ale popularne stają się także doniczki mieszane. W jednym pojemniku ogrodnicy sadzą po trzy rośliny o harmonijnie dobranych barwach kwiatów. Taka kompozycja, ewentualnie przesadzona do pasującego pojemnika, jest gotowa do ustawienia w upatrzonym miejscu.

Tutaj obficie obsypane pąkami rośliny będą nas cieszyć przez wiele tygodni pracowicie rozwijającymi się kwiatami. Najmniej wrażliwe na czynniki zewnętrzne są odmiany o zwartym pokroju i najmniejszych kwiatach. W miejscach wystawionych na działanie wiatru i deszczu najbardziej narażone na łamanie pędów są chryzantemy wielkokwiatowe.

Staranna pielęgnacja sprzyja długiemu kwitnieniu. Ważne jest, aby nie dopuszczać do wysychania ziemi w doniczkach. Jednocześnie pamiętajmy, że nadmiar wilgoci jest szkodliwy i zwłaszcza teraz, gdy noce są już chłodne, może szybko prowadzić do uszkodzenia i gnicia korzeni. Nawożenie przeważnie nie jest konieczne.

Jesienny tajemniczy ogród

Chryzantemy najpewniej mogą przetrwać cieplejszą zimę. Dla ochrony przed mrozem doniczki należy otulić ochronną folią lub innym materiałem ocieplającym i ustawić w miejscu osłoniętym przed zimnym wiatrem, np. przy ścianie domu. Rośliny po kwitnieniu można przesadzać na rabatę, ale z tą czynnością najlepiej poczekać do wiosny.

Kwitnące chryzantemy bardzo długo utrzymują się w wazonie. Roślinie bujnie kwitnącej na rabacie czy w doniczce ostrożne wycięcie kilku pędów na pewno nie zaszkodzi.