Jednoroczne cynie, rośliny ozdobne o kolorowych kwiatach w pogodnych odcieniach, zajmują w naszych ogrodach od dawna trwałą i mocną pozycję. Ogromną sympatię zapewnił im nie tylko piękny wygląd; wyróżniają się także łatwą uprawą, wigorem i dużą żywotnością.

Cynie wysiane na wiosnę bez specjalnej pielęgnacji kwitną od czerwca aż do jesieni. Ten wielotygodniowy zapał zatrzymują dopiero przymrozki. Długo i pięknie kwitnące cynie są ozdobą nie tylko rabat. Posadzone w pojemnikach  upiększają także balkony i tarasy. Do uprawy w doniczkach i skrzynkach nadają się przede wszystkim odmiany niższe. W wysokich pojemnikach dobrze wyglądają cynie o długich pędach. Jeśli nie zdecydujemy się na wysianie nasion, sadzonki pięknie kwitnących odmian możemy łatwo kupić w sklepach i centrach ogrodniczych.

Rozmaitość barw i form kwiatów ułatwia tworzenie pięknych aranżacji nawet z samych cynii. Bardzo atrakcyjne są także kompozycje z innymi kwiatami letnimi. Aby wyczarować aurę wiejskiego ogrodu, możemy wybrać na przykład nagietki i lwie paszcze. W większych pojemnikach uroczo wyglądają cynie łączone z wyższymi kosmosami o delikatnych kwiatach.

Malownicze obrazki tworzą towarzyszące cyniom rośliny o wiotkich pędach, jak np. werbena zwisła, spływających z brzegów pojemnika. Naturalnym wdziękiem zachwycają aranżacje z trawami ozdobnymi, przede wszystkim z gatunkami o wąskich liściach i ażurowych kłosach, jak np. ostnice.

Coraz popularniejsze są kombinacje kwiatów letnich z ziołami. Także cynie zyskują na bliskim sąsiedztwie z tymiankiem, fioletową lawendą czy szałwią o szarozielonych liściach.     

 

 

Najpopularniejsze odmiany cynii jednorocznych do pojemników

1. ’Zahara Starlight Rose’ ma biało-różowe kwiaty. Ta odmiana cynii wąskolistnej Zinnia angustifolia osiąga wysokość około 40 cm.

2. Miłośnicy kwiatów umieszczają swoje ulubione rośliny w każdym wolnym miejscu na tarasie. Na ścianie zawieszono doniczki w ażurowych koszyczkach z cienkiej siatki drucianej.

3. Ładną kompozycję tworzą rośliny ozdobne połączone z użytkowymi. W wiklinowym koszyku obok różnobarwnych kwiatów cynii rosną papryczka peperoni, tymianek, szałwia i szczaw krwisty.

4. Cynia ’Profusion Fire’ rozwija mnóstwo ciemnopomarańczowych kwiatów. Mocna, witalna odmiana ma pędy długości najwyżej 20 cm.

5. Cynia ‘Purple Prince’ dorasta do wysokości 90 cm i dobrze wygląda w dużych pojemnikach. Doskonale komponuje się z trawą rozplenicą i kosmosami.

6. W ogrodzie wiejskim cynie są stale obecne, jeśli nie na rabacie, to na pewno w skrzynkach kwiatowych. Z różowymi kwiatami pięknie kontrastują fioletowe kłosy lawendy.

7. Niski płotek z leszczynowych pędów jest dobrym tłem dla rządka cynii w ceramicznych doniczkach.

8. Żółte kwiaty odmiany ‘Profusion Yellow’ wyglądają jak małe jasne słoneczka.