Więcej o roślinie poniżej:

Cynia wytworna, jakobinka Zinnia elegans
kategoria:  jednoroczne
stanowisko:   słońce
wysokość:  15-100 cm
mrozoodporność:  -
odczyn gleby:  lekko zasadowy
preferencje glebowe: żyzna, próchnicza, przepuszczalna
podlewanie:  średnio
barwa liści/igieł: zielona
barwa kwiatów:  żółta, pomarańczowa, czerwona, różowa, liliowa, biała, zielona, purpurowa
pokrój: wzniesiony, rozkrzewiony
okres kwitnienia: czerwiec-październik
wysiew: wiosna
rozmnażanie: siew
trwałość liści:  sezonowe
zastosowanie:  rabaty, balkony, kwiaty cięte, tarasy
tempo wzrostu:   szybkie

Cynia uwielbia słoneczne stanowiska. Nic dziwnego, przecież jej ojczyzną jest gorący Meksyk. Cynia jest dostępna zarówno w odmianach niskich, jak i wysokich. Odmiany półwysokie i wysokie o wzroście między 40 i 90 cm nadają się bardzo dobrze do nasadzeń rabatowych. Mogą być również uprawiane na kwiat cięty. Cynia może mieć kwiaty proste, półpełne i pełne, które kwitną od lipca do października.

Cynie rosną w krzaczastych kępach. Ich kwiaty są osadzone na długich łodygach, z których wyrastają pokryte delikatnym meszkiem liście. Kwiaty są białe, żółte, pomarańczowe i różowe. W zależności od odmiany rośliny osiągają wys. od 25 do 80 cm i dużo mniejszą szerokość. Odmiany serii Thumbelina mają kwiaty śr. 5 cm i wys. tylko 15 cm.

Do uprawy cynii idealne jest ciepłe, słoneczne stanowisko. Podłoże powinno być żyzne i umiarkowanie wilgotne.

W szklarni cynie można wysiewać od marca. Po ostatnich późnych przymrozkach siewki można wysadzać na rabatę. Późną wiosną nasiona można wysiewać wprost do gruntu.

Cynia powinna być systematycznie zasilana. Jako roślina wywodząca się z gorącego klimatu, zadowala się nawet niedużymi racjami wody.

Cynie są chętnie uprawiane na bylinowych rabatach. Łatwo je łączyć z innymi gatunkami kwitnącymi, bo cynie występują w wielu kolorach. Wysokie odmiany wyglądają imponująco zwłaszcza w nasadzeniach grupowych. Niższe odmiany są popularne także w uprawie doniczkowej.

Cynie kwitną bujnie tylko na ciepłych stanowiskach. Chłodne lato nie wpływa dobrze na ich kwitnienie i ogólny rozwój.