Byliny o długim okresie kwitnienia

Atrakcyjne, długo kwitnące gatunki są polecane przede wszystkim do małych ogrodów z ograniczoną powierzchnią rabat.

Wilczomlecz migdałowy Euphorbia amygdaloides var. robbiae przez cały rok pyszni się pięknym ulistnieniem. W kwietniu i maju nad liśćmi unoszą się jasnozielone kwiaty, skutecznie rozjaśniające półcienistą rabatę. Okrywowa bylina osiąga wysokość 40 cm i łatwo się rozprzestrzenia. Bez trudu utrzymamy ją w ryzach, bez większego wysiłku wyciągając zbędne pędy wprost z ziemi.

Słoneczniczek szorstki ‘VenusHeliopsis scabra rozwija swoje duże żółte kwiaty na pędach długości do 140 cm. Kwitnienie trwa od początku lipca do sierpnia. Bylina jest od dawna bardzo popularna, gdyż ładnie wygląda zarówno na rabacie, jak i w wazonie. Długie pędy słoneczniczka warto podpierać, aby się nie łamały.

Czyścica mniejsza Calamintha nepeta ceniona jest za długi okres kwitnienia od lipca do października. Bylina ok. 30 cm wys. jest dobrym partnerem dla róż, nie ma dużych wymagań i ładnie pachnie. Przekwitłe pędy należy szybko ścinać, gdyż pokolenie z rozsianych nasion jest mało atrakcyjne.

Byliny kwitnące intensywnymi barwami

Byliny o mocno ubarwionych kwiatach pomagają stworzyć niezwykle efektowne aranżacje.

KocimiętkaWalker’s LowNepeta ma długie, smukłe kwiatostany w intensywnym odcieniu koloru fioletowego. Kwiaty rozwijają się od czerwca do sierpnia i harmonizują z różami, przywrotnikiem i wysokim czosnkiem ozdobnym. Pędy ‘Walker’s Low’ nie wykładają się jak u innych odmian, ale rosną luźne, sztywne wyprostowane. Roślina idealna na obwódkę słonecznej rabaty. 

Dzwonek kropkowany ‘SarastroCampanula punctata wyróżnia się efektownymi ciemnoniebieskimi kwiatami długości kciuka. Śmiałe cięcie pędów natychmiast po zasadniczym okresie kwitnienia w czerwcu i lipcu sprzyja powtórnemu rozwijaniu się kwiatów pod koniec lata. Żywotna bylina wysokości około 60 cm bardzo dobrze rośnie zarówno w miejscach nasłonecznionych, jak i półcienistych. Najlepiej sprawdza się w naturalnych aranżacjach.

Świerzbnica macedońska Knautia macedonica osiąga wysokość około 60 cm i doskonale komponuje się z bylinami o wyprostowanych pędach, jak np. kłosowiec i dziewanna. Od czerwca do września jej luźno rozrzucone ciemnoczerwone kwiaty wplatają się między pędy rabatowych sąsiadów. Czarująca bylina doskonale czuje się na rabacie nasłonecznionej, jak również półcienistej.

Śmiałe aranżacje na rabatach o większych powierzchniach

Rozległe, wielkopowierzchniowe  rabaty są rzadkością w stosunkowo małych ogrodach przydomowych. Jednak tam, gdzie jest to możliwe, warto pomyśleć o dużych aranżacjach tylko z kilkoma gatunkami bylin, np. przedstawionymi poniżej.

Świecznica ‘Brunette’ Cimicifuga simplex jest wspaniałą byliną o ozdobnych liściach na rabaty lekko zacienione. Od wiosny do jesieni liście mają barwę czarnofioletową i doskonale kontrastują z żółtymi lub niebieskimi kwiatami innych bylin. Białe świecowate kwiatostany rozwijają się jesienią. Pędy odmiany osiągają wysokość około 120 cm. 

Dzielżan ‘Sahin’s Early Flowerer’ Helenium jest jedną z najpiękniejszych  nowości wśród bylin. Kwiaty o płatkach w kilku odcieniach koloru pomarańczowego idealnie kojarzą się z rozzłoconymi dniami pełni lata. Na nasłonecznionej rabacie odmiana ta zaczyna kwitnąć w połowie czerwca, a ostatnie kwiaty rozwija jeszcze pod koniec października. Dzielżan o stabilnych, sztywnych pędach bez trudu osiąga wysokość 130 cm.

Driakiew ‘Stäfa’ Scabiosa caucasica przez całe lato rozwija nowe, pięknie ukształtowane kwiaty w kolorze błękitnym. Odmiana osiąga wysokość około 70 cm i doskonale nadaje się na miejsca przed wyższymi bylinami o słonecznych barwach, jak np. krwawnik ‘Credo’ o siarkowożółtych kwiatostanach. Po ścięciu nawet pojedynczy kwiat tej skromnej byliny wygląda w wazonie efektownie.