Posadzona pod koniec lata lub jesienią popularna ozdobna roślina cebulowa nie wymaga zbyt dużo pracy. Gdy problemem są w ogrodzie nornice, cebule sadzimy w specjalnych drucianych koszykach. Tulipany mogą pozostawać w ziemi przez kilka lat.

Jeżeli podłoże jest żyzne, wystarczy co dwa, trzy lata na początku wegetacji zasilić rośliny porcją nawozu. Jesienią można rabatę z tulipanami dodatkowo przykryć warstwą kompostu. Należy pamiętać, aby usuwać więdnące pędy kwiatowe.

Dojrzewające torebki nasienne są dla roślin niepotrzebnym obciążeniem. Liście usuwamy dopiero wtedy, gdy zupełnie zwiędną i zaczną zasychać. W tym czasie cebule będą magazynowały substancje odżywcze, które w następnym roku wykorzystają do wypuszczenia nowych liści i kwiatów, a także nabiorą sił do tworzenia cebulek przybyszowych.

 

Wyjątkowe odmiany tulipanów

- Tulipan ‘Prinses Irene’ z grupy Triumph o pomarańczowych kwiatach z czerwonymi płomykami na łodyżkach długości 30 cm jest ozdobą wiosennej rabaty. Piękne kwiaty rozwijają się w kwietniu i maju.

- Walorem odmiany ‘Akebono’ z grupy tulipanów Darwina są żółte płatki kwiatowe z delikatnym czerwonym obrzeżem i zielonym wzorkiem. Kwiaty na pędach długości 45 cm zdobią rabatę w kwietniu i maju.

Sadzimy tulipany!

 

- Ta efektowna odmiana o czarnofioletowych kwiatach nazywa się ‘Queen of the Night’. Zalicza się do tulipanów późnych. Pąki kwiatowe rozwijają się w maju, wznosząc się dumnie na pędach długości 60 cm

- Kwitnąca w maju odmiana ‘Blue Heron’ należy do grupy tulipanów Crispa, czyli postrzępionych. Płatki kwiatowe są na zewnątrz czerwonofioletowe, a wewnątrz niebieskofioletowe. Pędy kwiatowe mają długość 60 cm