Przygotowujemy przechowalnie

We wrześniu dojrzewa wiele jesiennych odmian jabłek, gruszek i śliwek. Owoce te nadają się do spożycia 2-3 tygodnie po zerwaniu z drzewa. Aby osiągnęły one jak najlepsze walory smakowe, muszą być do tego czasu przechowywane we właściwych warunkach, a mianowicie w niskiej temperaturze i wysokiej wilgotności.

Przed złożeniem ich do trzy tygodnie wcześniej pobielonej i odkażonej, np. Miedzianem, przechowalni, warto owoce posortować i usunąć wszystkie
z najmniejszymi oznakami uszkodzeń mechanicznych oraz objawami chorobowymi. Skrzynki na owoce powinny być umyte i suche. Owoce wkładamy do pojemników ostrożnie, nie obijając ich o siebie ani o brzegi skrzynki.

Zbieramy orzechy

Orzechy laskowe i włoskie zbieramy, gdy same spadną z drzewa. Jest to dla nas znak, że są już dojrzałe. Następnie podsuszamy je kilka tygodni w temperaturze pokojowej. Do przechowywania orzechów najlepiej nadają się przewiewne, płócienne woreczki.

Zbieramy sadzonki zdrewniałe

O tej porze roku możemy przystąpić do rozmnażania porzeczek. Na sadzonki wykorzystuje się pędy jednoroczne, które tnie się na 15-20 centymetrowe odcinki. Końcówki umieszcza się w wilgotnym piasku zmieszanym z torfem na okres około 2 tygodni. W tym czasie na ranie wytworzy się kalus. Tak przygotowane sadzonki łatwo się ukorzenią i przyjmą.