Sadzimy cebule

O tej porze roku do najważniejszych prac w ogrodzie należy sadzenie roślin cebulowych. Na wcześniej przygotowanych zagonach układamy cebulki
w rozstawie zależnej od gatunku roślin.
W pierwszej kolejności sadzimy gatunki (jeżeli nie posadziliśmy ich w sierpniu), które przechodzą dość długi okres ukorzeniania się, jak na przykład cesarska korona, narcyzy, jesienne krokusy
i zimowity.

W połowie miesiąca możemy sadzić cebulice, hiacynty, śnieżyce, przebiśniegi, śniedki i szafirki. Na końcu sadzimy tulipany. Teraz możemy także przygotować pojemniki z roślinami cebulowymi, którym na przedwiośniu będziemy przyspieszać kwitnienie poprzez zabieg zwany pędzeniem. Polega on na tym, że pojemniki z cebulami przenosi się z zewnątrz do cieplejszego pomieszczenia, przerywając w ten sposób okres spoczynku.

  

Zakładamy wrzosowisko

Jesienią punkty sprzedaży roślin mienią się barwnymi kwiatami i liśćmi wrzosów. Tak duży wybór zachęca do założenia w ogrodzie rabaty wrzosowej, szczególnie tam, gdzie jest kwaśna gleba o pH około 3,5-4.

Na takiej rabacie poza samymi wrzosami powinny znaleźć się inne rośliny wrzosowate, jak na przykład wrzośce, dabecje, brukentalie, żurawiny, różaneczniki, azalie oraz takie, które znoszą kwaśny odczyn gleby, czyli berberysy, tawuły japońskie, hortensje czy brzozy. Dołki pod rośliny należy zaprawić podłożem dla roślin wrzosowatych, a teren pod roślinami trzeba wyściółkować korą.

Sadzimy nowe krzewy i drzewa

Wrzesień jest doskonałym terminem sadzenia nowych roślin drzewiastych. Jeszcze przed zimą zdążą się dobrze ukorzenić, dzięki czemu lepiej zniosą mrozy. Jest to szczególnie ważne dla roślin zimozielonych i iglastych. Możemy kupić sadzonki zarówno w pojemnikach, jak i z balotem czy gołym korzeniem.

Pamiętajmy, że stanowisko pod nowe rośliny musi być dobrze przygotowane, przekopane oraz odchwaszczone. Sadzonki przed posadzeniem warto dokładnie nawodnić, wkładając bryłę korzeniową na 2-3 godziny do wody. Dotyczy to szczególnie roślin kupowanych z gołym korzeniem. Po posadzeniu rośliny obficie podlewamy, aby ziemia dokładnie przylgnęła do korzeni i wypełniła wszystkie wolne przestrzenie wokół nich.

Ostatnie cięcia

Po przekwitnięciu przycinamy pędy lawendy do połowy ich długości, nadając kępie ładny kształt. Młode pędy glicynii przycinamy nad 3-4 liściem. Ostatni raz przycinamy żywopłoty oraz figury z roślin liściastych i iglastych.