Więcej o roślinie poniżej:

Majeranek (Origanum majorana)

kategoria:  zioła

stanowisko:   słońce

wysokość:  do 40 cm

mrozoodporność:  do -15°C

odczyn gleby:  obojętny, lekko zasadowy

preferencje glebowe: żyzna, piaszczysto-gliniasta, przepuszczalna, zasobna w wapń

podlewanie:  średnio

barwa liści/igieł: zielona

barwa kwiatów:  biała, różowa

pokrój: krzaczasty

okres kwitnienia: czerwiec-lipiec

wysiew: wiosna

rozmnażanie: siew

trwałość liści:  sezonowe

zastosowanie:  balkony, roślina jadalna i miododajna, tarasy, rabata ziołowa

tempo wzrostu:   szybkie

Majeranek to popularna roślina przyprawowa i lecznicza uprawiana w naszym kraju jako jednoroczna. Jak większość ziół pochodzi ze słonecznego południa Europy.

W swych macierzystych stronach majeranek rośnie jako wieloletni półkrzew. W naszych warunkach osiąga wysokość od 30 do 50 cm. Łodygi mają kanciasty przekrój, są czerwonawe i pokryte meszkiem. Drobne włoski występują też na małych, owalnych liściach. Od czerwca do września na wierzchołkach pędów otwiera się wiele małych, białych, liliowych lub różowych kwiatów.

Aby majeranek dojrzał i rozwinął właściwy sobie aromat, niezbędne są słońce i ciepło. Podłoże winno być przepuszczalne i żyzne. Ciężkie gleby należy polepszać piaskiem.

Od marca majeranek można uprawiać na parapecie. Od maja nasiona można wysiewać wprost do gruntu; drobne nasionka przysypujemy cienką warstwą ziemi. Siewki z uprawy mieszkaniowej wysadzamy do gruntu od końca maja po 2-3 sztuki na gniazdo, zachowując ok. 25-centymetrowe odstępy między roślinkami (w rzędach i między rzędami). Majeranek gruntowy przerywamy. Uprawy regularnie pielimy.

Majeranek dodaje się do dań ciężkostrawnych, tłustych mięs, stosuje się go też w masarstwie do produkcji kiełbas. Jako przyprawa jest nieodzownym dodatkiem do żurku. Napary z korzenia mają działanie moczopędne i lekkie działanie uspokajające. Pąki zbiera się krótko przed otwarciem. Do suszenia nadają się także całe pędy.

Jeśli nie zetniemy pędów zbyt głęboko, wkrótce zaczną odrastać. Możliwe jest zatem ponowne zebranie ziela.