Z krajowych gatunków warto polecić modrzew, w tym również jego odmianę syberyjską. Możemy rozpatrzyć zakup drewna egzotycznego, może nieco droższego niż krajowe, ale za to szlachetniejszego i odporniejszego na warunki atmosferyczne. Do wyboru mamy m.in. bangkirai, mukulungu, sapeli czy tatajubę.

Standardowy przydomowy taras jest osadzany na gruncie. Taras taki najlepiej związać z podłożem za pomocą punktowych betonowych słupków (dają najlepszą stabilność), ewentualnie bloczków wkopanych w ziemię. Na nich osadza się konstrukcję nośną, składającą się z legarów (mocowanych do betonu) i przeciwlegarów (mocowanych do legarów). Do takiej kratownicy mocuje się drewnianą podłogę z desek.

Możemy to zrobić na dwa sposoby: albo inwazyjnie za pomocą wkrętów, albo nieinwazyjnie za pomocą klipsów i innych specjalnych systemów łączeniowych. Drewniany taras można osadzić na już istniejącym starym tarasie o konstrukcji betonowej. Niezwykle ważne jest, by całą powierzchnię pod tarasem zabezpieczyć geowłókniną separacyjno-filtracyjną i żwirem, by nie dopuścić do rozwoju chwastów. Pamiętajmy również o tym, by taras był nieznacznie pochylony w stronę ogrodu, tak aby po deszczu na deskach nie gromadziła się woda.

 

Jak czyścić drewno?

Powierzchowne zabrudzenia mebli możemy zmyć za pomocą szczotki ryżowej namoczonej w wodzie z detergentem. Drewno należy szorować wzdłuż włókien. Głębsze zabrudzenia mogą wymagać użycia papieru ściernego. Tu też należy pamiętać o tym, by czyścić elementy wzdłuż włókien, szlifując papierem owiniętym wokół  drewnianego klocka.

 

Ogród w pionie: sposób na brak miejsca

Idea ogrodów wertykalnych rozprzestrzenia się błyskawicznie. W handlu dostępnych jest już wiele systemów montażowych, umożliwiających zakładanie ogrodów w pionie. Obok rozwiązanie skopiowane z balkonów, tyle że w tym przypadku skrzynki nie są zawieszone szeregowo na balustradzie, ale kolumnowo na panelu.

Cała konstrukcja zbudowana jest z drewna i koresponduje estetycznie z podłogą tarasu. Skrzynki drewniane można zastąpić tańszymi, plastikowymi. Panel najlepiej obsadzić roślinami o długich, przewieszających się pędach. Mogą to być gatunki ozdobne, np. petunie lub pelargonie, czy warzywa, np. pomidorki koktajlowe.