Ogród, w którym brakuje elementów drewnianych, moim zdaniem traci swój blask. Altany, pergole, ogrodzenia, a nawet taras najczęściej wykonuje się właśnie z drewna. Mimo że w wielu ogrodach stawia się na szkło, metal i kamień, ten naturalny surowiec od lat nieprzerwanie cieszy się popularnością. Jakiego rodzaju drewna można używać i jak je odpowiednio konserwować?

Zgrany duet: drewno + kamień

Uważam, że najlepszy efekt daje połączenie drewna i kamienia. Warto zbudować np. drewniane ogrodzenie, altany i pergole, z kolei kamień wykorzystać do stworzenia murków oporowych na wzniesieniach. Zachowanie odpowiednich proporcji pozwoli utrzymać harmonię w ogrodzie.

Modrzew, brzoza czy sosna?

Jednym z najbardziej powszechnych (poniekąd ze względu na atrakcyjną cenę) gatunków drewna jest sosna. Ma zastosowanie w zasadzie we wszystkich ogrodowych budowlach. Drewno jest lekkie i łatwe w obróbce. Odpowiednio zaimpregnowane, będzie użyteczne przez co najmniej kilkanaście lat. Wadą są niekiedy liczne sęki i z czasem pojawiające się spękania. Mimo wszystko uważam, że sosna jest najbardziej przydatna w ogrodzie.

Odradzam z kolei używanie drewna ze świerka. Co prawda, ma przepiękny żółty kolor, ale również i niską wytrzymałość. Podobnie nie zdecydowałbym się na dąb, który jest trudny w obróbce, łatwo pęka i trzeba go często olejować. Do zbudowania pergoli i altan warto rozważyć również drewno z modrzewia, które uchodzi za jedno z najtwardszych wśród gatunków rodzimych.

Drewno z modrzewia zaraz po ścięciu jest niezwykle trudne do obrobienia, ale gdy odpowiednio długo poleży i wyschnie, nie stwarza większych problemów. Z kolei ławy i pniaki na donice kwiatowe warto wykonać z brzozy, która nie dość, że ma niezwykle atrakcyjną korę, to wytwarza dość jednolite kolorystycznie drewno i jest niedroga.

Niestety, drewno brzozowe ma również swoje wady. To niska odporność na szkodniki i grzyby. Meble ogrodowe czasem są też wykonywane z buka. Z kolei
z egzotycznego surowca na tarasy często używane jest drewno massaranduba, merbau, sapele i tatajuba. To ostatnie może być używane do budowy mostków nad oczkiem wodnym lub stawem. Bardzo dobrze znosi bowiem kontakt z wodą.

Jak konserwować drewno?

Konserwowanie drewna w warunkach domowych jest banalnie proste.

Pergole, ogrodzenia, altany

Najpierw oczyszczamy elementy drewniane (szczególnie te stare), potem pędzlem dokładnie nanosimy impregnat na ich powierzchnię. Ważne, aby drewno było suche – preparat najlepiej jest wchłaniany przez materiał o wilgotności nie większej niż 30%. Do tych elementów ogrodu najczęściej używa się impregnatu barwiącego (można również wykorzystać bezbarwny). Czynności powtarzamy dwukrotnie. Istotne jest, aby praca była wykonana dokładnie, a impregnat głęboko wsiąkł w drewno (zwykle na kilka milimetrów).

 

Elementy w ziemi

Drewno, które będzie zakopane pod powierzchnią ziemi, można zakonserwować np. abisolem.

 

Schody i tarasy

Wymagają trwalszego zabezpieczenia, dlatego do ich impregnowania polecam zastosować oleje, które w większym stopniu zabezpieczają przed pękaniem i rozsychaniem się drewna. Przy wyborze egzotycznego gatunku drewna warto wybrać specjalny, przyporządkowany do niego olej. Na rynku jest ogromny wybór produktów do konserwacji drewna.

Warto o nie pytać w sklepach ogrodniczych lub budowlanych. Olej, podobnie jak impregnat, nanosi się pędzlem (lub wałkiem) na drewno, a później czynność powtarza po kilku godzinach (na wciąż jeszcze wilgotny materiał).