Autorem artykułu jest Dariusz Wróbel

Drewno to niewątpliwie piękny materiał budowlany, posiadający wysokie walory estetyczne. Właściwości i wygląd czynią z niego popularny budulec, stosowany zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz obiektów. Drewniane płoty, meble ogrodowe czy też konstrukcje altan narażone są jednak na działanie warunków atmosferycznych. W celu zachowania ich walorów niezbędne jest zatem właściwe zabezpieczenie surowca.

Skuteczną metodą ochrony drewna przed działaniem wilgoci, promieniowaniem UV i szkodnikami jest impregnacja. Rolę impregnacji można porównać do gruntowania ściany przed jej malowaniem – preparat głęboko wnika w drewno, chroniąc je na zewnątrz i od wewnątrz oraz zabezpiecza przed grzybami, sinizną i owadami.

Prostą metodą, pozwalającą na trwałą ochronę tego surowca i podkreślenie jego walorów estetycznych, jest impregnacja metodą malarską. Można ją przeprowadzić samodzielnie, pamiętając o odpowiednim przygotowaniu podłoża i dokładnym wykonywaniu poszczególnych etapów pracy.

 

Etap 1 – przygotowanie podłoża

Powierzchnia przeznaczona do impregnowania powinna być sucha i pozbawiona zanieczyszczeń. Jeśli na podłożu są plamy bądź zatłuszczenia, to należy je przemyć benzyną ekstrakcyjną i wysuszyć. Drewniane podłoże ma być również gładkie – ułatwi to aplikację impregnatu i uwidoczni rysunek drewnianych słojów.

Do wygładzenia powierzchni najlepiej wykorzystać papier ścierny o gradacji od 150 do 200, przy czym jego ziarnistość należy dobrać do stopnia nierówności podłoża. Dobrym rozwiązaniem jest przeszlifowanie całego elementu przeznaczonego do impregnowania, co pozwoli na uzyskanie jednolitej kolorystyki drewna. Należy również pamiętać o dokładnym usunięciu pyłu, który powstał przy szlifowaniu – najlepiej szczotką, a następnie jeszcze raz – wilgotną szmatką.

Etap 2 – Aplikacja pierwszej warstwy

Przed rozpoczęciem malowania impregnat starannie mieszamy w oryginalnym opakowaniu. Zalecana temperatura otoczenia w czasie pracy to od 5 do 25°C. Do impregnacji metodą malarską najlepiej wykorzystać pędzel przeznaczony do wyrobów rozpuszczalnikowych. Jeśli malujemy uniwersalnym, dobrym sposobem będzie przeszlifowanie jego włosia drobnoziarnistym papierem ściernym.

Pozwoli to na zmiękczenie końcówek i usunięcie luźnego włosia. Impregnat rozprowadzamy pędzlem, na dużej powierzchni drewna w czasie nie dłuższym niż 10 minut. Gdy podłoże zacznie matowieć, preparat rozcieramy półsuchym narzędziem wzdłuż słojów drewna, zaczynając od miejsc, które były malowane jako pierwsze. Zapewni to równomierną barwę. Tak pomalowane elementy pozostawiamy do wyschnięcia na 12 godzin.

Etap 3 – Szlifowanie międzywarstwowe

Gdy pierwsza warstwa impregnatu całkowicie wyschnie, należy wykonać tzw. szlifowanie międzywarstwowe. Niektóre włókna drewna po pierwszym malowaniu mogły się bowiem podnieść, tworząc chropowatą powierzchnię. Przeszlifowanie powłoki pozwoli na jej wyrównanie, co wzmocni przyczepność kolejnej warstwy preparatu. Szlifowanie międzywarstwowe wykonujemy papierem ściernym o gradacji około 320. Po skończonym zabiegu powierzchnię należy dokładnie oczyścić z pyłu. Do tego celu najlepiej nadaje się odkurzacz.

Etap 4 – Aplikacja drugiej warstwy

Drugą warstwę impregnatu nanosimy równomiernie na całą powierzchnię, pamiętając o rozcieraniu półsuchym pędzlem. Ponieważ drewno przyjmuje kolejną warstwę wyrobu wolniej, etap rozcierania należy wykonać nieco później. Zbyt wczesne rozpoczęcie zabiegu może bowiem doprowadzić do przebarwień. Czas schnięcia drugiej warstwy to około 12 godzin.

Po zakończeniu pracy nad drewnem dokładnie myjemy i suszymy narzędzia. Do ich umycia można wykorzystać rozcieńczalnik do wyrobów olejno-ftalowych. Wykonana według powyższych wskazówek impregnacja pozwala na wydobycie naturalnego uroku i struktury drewna, jednocześnie skutecznie je zabezpieczając.