Te południowoafrykańskie piękności są odporne i łatwe w pielęgnacji a ich obfite kwiatostany urzekają feerią kolorów i kształtów. Eksperci z Pelargonium for Europe prezentują jak dzięki pelargoniom łatwo przemienić balkony, tarasy i ogrody w rozkwiecone oazy relaksu. 

 

Rozkwiecone oazy z pelargoniami

Rośliny pełnią funkcję dekoracyjną oraz oddziałują na nasze ciało i umysł. Wpływają na poprawę samopoczucia, dlatego odgrywają ważną rolę w tworzeniu idealnego, wakacyjnego nastroju. To wystarczający powód, by szczodrze obsadzać nimi balkony, tarasy i ogrody. Przy doborze roślin należy zwracać uwagę na ich wymagania. Pelargonia jest absolutnym faworytem, który kwitnie zarówno w pełnym słońcu, jak i w miejscach częściowo zacienionych.

Ta niewymagająca, obficie kwitnąca i zaskakująco różnorodna roślina, błyskawicznie zmienia zwykłe miejsca w kolorowe, kwitnące oazy. Dużą popularnością cieszą się nowe odmiany o pięknych kształtach z intensywnie wybarwionymi  kwiatami, które nadają się do tworzenia dekoracji w nowoczesnym i eleganckim stylu. Roślinne parawany pozwalają stworzyć intymną i przytulną atmosferę na dużych otwartych przestrzeniach. Zajmują mało miejsca i w krótkim czasie przekształcają tarasy i balkony w kojące miejsca dla zmysłów.

 

Przyjemność dla zmysłów 

Delektowanie się poranną kawą na rześkim powietrzu zapowiada wspaniały dzień. Wystarczy mieć pod ręką jedzenie i napoje, żeby poczuć wakacje. Nie musimy przebywać w nastrojowej knajpce czy w restauracyjnym ogródku, wystarczy własny balkon lub taras. W dni wolne od pracy, wszystkie posiłki mogą zamienić się w ucztę pod gołym niebem. Wystarczą kolorowe pelargonie w skrzynkach i w doniczkach, które gwarantują przyjemną atmosferę. Można je wyeksponować również na stole w ozdobnych osłonkach.

Do takiej dekoracji najlepiej sprawdzają się pelargonie rabatowe, angielskie oraz odmiany, zwane 'Angeleyes' (o drobniejszych pędach, liściach i kwiatach) nazywane są anielskimi. Kwitną tak obficie, że przypominają bukiet letnich kwiatów. 

 

 

Pomysł dla majsterkowiczów: Kwitnąca ozdoba na ciepłe, letnie wieczory

Miłośnicy majsterkowania mogą tworzyć finezyjne ozdoby stołu. Kwitnącą latarenkę można wykonać w mgnieniu oka. Do jej przygotowania potrzebne są różnokolorowe pelargonie, dwie różnych wielkości, terakotowe donice, keramzyt, ziemia do kwiatów doniczkowych, mała szklanka i świeczka. Najpierw umieszczamy świeczkę w szklance, które wkładamy do mniejszej doniczki.

Następnie, wypełniamy większą doniczkę warstwą keramzytu, który umożliwi odprowadzenie nadmiaru wody oraz ziemią. Potem umieszczamy małą doniczkę ze szklanką na środku większej doniczki tak żeby szklanka ze świeczką była widoczna. Na koniec sadzimy pelargonie w większej doniczce. Wskazówka: pelargonie potrzebują sporo miejsca, więc należy przygotować duże doniczki.


Wczasy we własnym ogrodzie

Po co pokonywać długie dystanse, skoro najlepsze miejsce jest na wyciągnięcie ręki? W wolne dni wspaniale jest odpoczywać we własnym ogrodzie. Łatwe w pielęgnacji pelargonie, dzięki swoim żywym barwom i zachwycającym kwiatom, tworzą idealny wakacyjny klimat. Odpowiednie dekoracje i wyposażenie mogą zmienić szopę ogrodową w domek letniskowy. Łatwe w pielęgnacji pelargonie o różnych wielkościach i kształtach dodają wesołych, kolorystycznych akcentów.

 

 

Pelargonie kwitną długo i obficie, kiedy są porządnie podlewane, mają dużo światła i odżywek. W przeciwieństwie do innych letnich kwiatów, nie doznają trwałego uszczerbku, gdy przez krótszy okres są pozbawione wody. 

Autorem tekstu oraz zdjęć jest inicjatywa: Pelargonium for Europe