Szukając pomysłów na łatwe i szybkie w uprawie rośliny ozdobne, zwróćmy uwagę na jednoroczne pnącza. Groszek pachnący, wilec, tunbergia i inne gatunki przez całe lato uszczęśliwiają nas szybkim rozwojem, wspaniałym kwitnieniem i często pięknymi zapachami. Niekiedy, jak np. w przypadku fasoli wielokwiatowej czy dyni, zyskujemy także smaczne owoce.

Dla jednorocznych roślin pnących bez trudu znajdziemy różne zastosowania. Wieloletnią tradycję ma bardzo popularna uprawa groszku pachnącego przy ogrodzeniu. Pnącze o pięknie pachnących kwiatach warto także umieścić blisko miejsca wypoczynku, np. na tarasie. Kilkanaście młodych roślinek flancujemy w dużym pojemniku z dołączoną kratką dla pnączy. Pełne uroku kwiaty mają także m.in. tunbergia, błękitny wilec i mało znany rodochiton.

Rośliny te kwitną niestrudzenie od lipca do października. Egzotycznymi formami i kolorami przyciągają wzrok kwiaty wilca pierzastego i palczatki. Aby osłonić ogród, posadźmy szybko rosnące pnącza o dużych liściach, np. kobeę lub fasolę wielokwiatową. Osiągają one wysokość około 3-4 m, dlatego doskonale nadają się do maskowania wolnych przestrzeni nawet między najokazalszymi krzewami.

Piękne pnącza potrzebują podparcia w każdej sytuacji. Długim i cienkim pędom oparciem mogą służyć gotowa kratownica, tyczki bambusowe złączone na kształt namiotu, płot z metalowej siatki lub drewniany albo naprężone druty lub sznury.

Rośliny doskonale się rozwiną i bujnie zakwitną, jeśli zapewnimy im słoneczne miejsce, dobre podlewanie i od maja cotygodniową porcję płynnego nawozu. Większość gatunków uprawiamy z nasion i już teraz możemy rozpocząć przygotowania do tej niezwykle przyjemnej pracy.          

Najpopularniejsze pnącza

1. Rodochiton najlepiej rośnie przy kracie dla pnączy. Posadzony w pojemniku, pięknie zdobi balkon i taras,

2. Wilec pierzasty Ipomoea quamoclit ma egzotyczne wielobarwne kwiaty zebrane w skrzydełkowate kwiatostany,

3. Nasturcja chilijska Tropaeolum speciosum zachwyca nie tylko szkarłatnymi kwiatami rozwijającymi się do przymrozków, ale i soczystozielonymi delikatnymi liśćmi,

4. Nowa odmiana groszku pachnącego ‘Pandemonium’ ma kwiaty o marmurkowych płatkach, pachnące miodem i wanilią,

5. Kobea ‘Alba’ zadziwia białymi kwiatami o słodkim zapachu,

6. Dynia ‘Hokkai-do’ ma gęste liście i smaczne owoce,

7. Palczatka Eccremocarpus ma rurkowate pomarańczowoczerwone kwiaty zebrane w grona i delikatne pierzaste liście,

8. Azarina Asarina jest efektownym, szybko rosnącym pnączem o lejkowatych kwiatach i pędach gęsto okrytych sercowatymi liśćmi

9. Duże kwiaty kobei Cobaea słodkim zapachem miodowym kuszą nie tylko owady. Bylina, uprawiana u nas jako roślina jednoroczna, najbujniej kwitnie w miejscu osłoniętym i mocno nasłonecznionym,

10. Wilec ‘Cardinale’ Ipomoea to pełne uroku pnącze o rurkowatych jaskrawoczerwonych kwiatach i mocno dzielonych liściach.