Grab to jedno z najwartościowszych drzew żywopłotowych. Jest prawie bez wad. Jako gatunek rodzimy jest doskonale przystosowany do panujących na obszarze Polski warunków pogodowych, bardzo dobrze znosi zacienienie (jest najbardziej cieniolubnym gatunkiem krajowym), bardzo dobrze toleruje cięcie, a ponadto gubi na zimę tylko część liści, przez co spełnia swe podstawowe zadanie, jakim jest osłanianie posesji. 

Grab nadaje się na żywopłoty, wysokie szpalery i boskiety. Polecany jest do ogradzania sadów, ogrodów użytkowych i ozdobnych. W starych przypałacowych parkach tworzy całe układy labiryntów, altan i innych ozdobnych form. Żywopłot grabowy najlepiej zakładać z młodych roślin kupowanych z gołym korzeniem. Można też wybrać sadzonki doniczkowane, choć są one o wiele droższe.

Drzewka sadzimy wiosną. Charakterystyczną cechą grabu pospolitego jest wytwarzanie odrośli korzeniowych, dzięki czemu z biegiem lat żywopłot coraz bardziej gęstnieje. Grab dobrze rośnie w każdej przeciętnej glebie ogrodowej.

Sadzenie żywopłotu z grabów

1. Dołek do sadzenia powinien być półtora razy większy od bryły korzeniowej. Ziemię na dnie dołka trzeba zruszyć. Na ciężkich glebach należy usypać w dołku drenaż ze żwirku. Drzewka sadzimy na tę samą głębokość, na jakiej rosły w szkółce.

2. Już na etapie sadzenia ziemię wokół roślin ugniatamy, tak aby korzenie miały jak najlepszy kontakt z podłożem. Na koniec ziemię udeptujemy. Młode graby mają być posadzone w jednej linii.

3. Posadzone drzewka obficie podlewamy.

4. Pierwsze cięcie wykonujemy już na etapie sadzenia. Pędy można skrócić do 2/3 ich wysokości, w niektórych przypadkach nawet o połowę (sadzonek doniczkowanych nie tniemy).

 

Tniemy od najmłodszych lat

Pielęgnując grabowy żywopłot, warto pamiętać o tym, że drzewek nie przycina się wiosną, bo obficie płaczą, czyli wydzielają dużą ilość soku. Dotyczy to też zresztą nasadzeń z buku pospolitego, lipy, klonu polnego. Rośliny te najlepiej ciąć od czerwca do sierpnia. Dodatkową korzyścią wynikającą z takiego późnego cięcia jest to, że młode przyrosty nie gubią tak obficie liści, przez co nawet po zaschnięciu trzymają się na pędach.

Bardzo ważne jest zwłaszcza pierwsze cięcie, wykonywane po sadzeniu, bo od niego zależy przyszły wygląd żywopłotu. Pamiętajmy o tym, by do cięcia stosować wyłącznie ostre narzędzia. Tępe ostrza pozostawiają rany szarpane, które gorzej się zabliźniają i są podatniejsze na infekcje.