Żywopłot lub wysoki szpaler, będący szczelnym zielonym parawanem, doskonale osłania od otoczenia. Najlepiej, by dorastał do 2-3 metrów, był zimozielony, mało wymagający i dobrze znosił cięcie. Na szczęście wiele gatunków spełnia te wymagania.

Najczęściej wybierany do tej roli jest żywotnik zachodni Thuja occidentalisodni , zwłaszcza takie odmiany, jak ciemnozielone ‘Smaragd’, ‘Holmstrup’ i nieco jaśniejszy ‘Brabant’. Zieloną monotonię przełamią odmiany o żółtym zabarwieniu igieł, jak ‘Gold Smaragd’ i ‘Aurescens’, bądź dwubarwne ‘Aureospicata’, ‘Elegantissima’, ‘Columbia’. Pamiętajmy tylko o tym, że wymagają one nieco więcej słońca.

Niemal równie popularne na szpalery i żywopłoty są cyprysiki – groszkowy Chamaecyparis pisifera i Lawsona Chamaecyparis lawsoniana, szczególnie odmiany ‘Alumii’ i ‘Green Pillar’. Wśród gatunku znajdziemy też odmiany złociste, jak np. ‘Ivonne’, ‘Stardust’, pstre ‘Konijn’s Silver’ oraz o srebrzystych igłach ‘Kelleriis’, ‘Grayswood Pillar’, niespotykanych u żywotników.

Za to srebrnoszare zabarwienie to wśród jałowców częsta cecha. To najlepszy wybór na stanowiska o ubogiej glebie i suche. Na żywopłoty poleca się zwłaszcza odmiany jałowca chińskiego Juniperus chinensis, na przykład ‘Obelisk’ i ‘Templar’, łuskowatego Juniperus squamata  ‘Meyeri’ lub pospolitego Juniperus communis ‘Haverbeck’ oraz ‘Suecica Aurea’ o złocistych igłach.

W miejscach cienistych doskonale sprawdzą się cisy. Odmiany cisa pośredniego Taxus x media idealne na żywopłoty to ‘Hicksii’, ‘Wojtek’ i ‘Książę’. W tej samej roli świetnie sprawdzi się cis pospolity Taxus x media ‘Hessei’, ‘Washingtonii’ oraz ‘Aurea’, wiosną ozłocona młodymi przyrostami, które z czasem zielenieją.

Oczywiście, nie musimy ograniczać się do iglaków – zimozieloność cechuje też wiele roślin liściastych. Wysokie odmiany bukszpanu wieczniezielonego Buxus sempervirens, m.in. ‘Fastigiata’, znakomicie zastąpią aż nazbyt popularne tuje. Także laurowiśnia wschodnia Prunus laurocerasus źle znosi wyjątkowo ostre zimy, wymaga też zasobniejszej gleby.

Ale w regionach Polski o łagodniejszym klimacie warto ją posadzić ze względu na bardzo efektowne, duże, ciemnozielone liście, stosunkowo szybki wzrost i ukazujące się w maju ozdobne pachnące kwiatostany. Co więcej, świetnie radzi sobie w cieniu. W półcieniu możemy posadzić ostrokrzew Meservy Ilex x meserveae. Wysoki żywopłot otrzymamy z takich odmian, jak ‘Heckenstar’, ‘Blue Euro’, ‘Blue Maid’ i ‘Heckenfee’.

Cień dobrze znosi także ligustr jajolistny Ligustrum ovalifolium. Jest tolerancyjny co do gleby i wilgotności podłoża, w cieplejszych regionach jest niemal całkowicie zimozielony. W maju i czerwcu upiększają go białe wiechy malowniczych kwiatostanów, a jesienią grona czarnych owoców. Zarówno w słońcu, jak i półcieniu możemy posadzić jedną z odmian o barwnych liściach: u ‘Argenteum’ biało-, natomiast u ‘Variegatum’ oraz ‘Aureum’ żółtoobrzeżonych.

 

 

Biota wschodnia nie tylko w zieleni

Również wiosenne przyrosty odmiany bioty wschodniej (inaczej żywotnika wschodniego Platycladus orientalis) ‘Aurea‘ latem zmieniają barwę na cytrynowozieloną. Zwolennikom klasycznych zieleni spodoba się dość wolno rosnąca, choć po latach osiągająca ponad 2 metry odmiana ‘Green Cone’. Ale uwaga: bioty często zimą przebarwiają się na rudobrązowo, a w najchłodniejszych częściach kraju przemarzają.

 

Polecane odmiany

1. Laurowiśnię przez cały rok zdobią okazałe błyszczące liście, a wiosną także grona białych kwiatów.

2. Cyprysik Lawsona ma liczne odmiany różniące się m.in. barwą łusek – w wielu odcieniach zieleni, srebrzyste oraz żółte.

3. Ostrokrzew kolczasty dobrze znosi cięcie, więc nadaje się także na formowane żywopłoty. Wiosną wypuszcza liczne młode przyrosty.

4. Cis pospolity ‘Summergold‘ wyróżnia nietypowa dla tego gatunku złotożółta barwa igieł. Niestety, odmiana ta rośnie bardzo wolno.

5. Żywotnik zachodni to najpopularniejszy kandydat do roli ogrodowego szpaleru. Nie warto ograniczać się tylko do odmiany ‘Smaragd’.